Trwa ładowanie...
dcthnze
IAR
uczelnie

Nowa autostrada na mapie Polski

Na mapie Polski pojawiła się nowa autostrada. Niewiele ma ona jednak wspólnego z asfaltem i ekranami dźwiękochłonnymi. Prawie 20 uczelni technicznych i jednostek badawczych podpisało dziś umowę konsorcjum o powołaniu Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji.
Share
Nowa autostrada na mapie Polski
Źródło: AFP
dcthnze

Waldemar Grzebyk z Politechniki Wrocławskiej tłumaczy, że tu nie chodzi jedynie o nawiązanie współpracy badawczej. Autostrada ma pomóc w nawiązywaniu współpracy z przemysłem. W poprzedniej perspektywie finansowej Unii, to był spory problem w polskiej nauce. W nowej znaczna część pieniędzy na badania naukowe muszą być powiązane z wdrożeniami do przemysłu.

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, profesor Tadeusz Słomka przyznaje, że jego uczelnia nie miała nigdy większych problemów ze współpracą z przemysłem. Liczy jednak, że Autostrada otworzy nowe możliwości. W myśl zasady, że duży może więcej.

Wśród inicjatorów konsorcjum są też trzy przedsiębiorstwa. Są to KGHM Polska Miedź S.A., TAURON Polska Energia S.A. i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu.

dcthnze

Wśród uczelni, które znalazły się w Instytucie są: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Krakowska, Politechnika Lubelska, Politechnika Opolska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

dcthnze

Podziel się opinią

Share
dcthnze
dcthnze