Trwa ładowanie...

Nowa firma za złotówkę

Rząd szykuje rewolucję w zakładaniu spółek. Kapitał już nie będzie niezbędny - informuje "Rzeczpospolita".

Nowa firma za złotówkęŹródło: Thinkstockphotos
d15paf4
d15paf4

Dziś, by założyć najpopularniejszą w Polsce spółkę z o.o. trzeba mieć 5 tys. zł. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który trafił właśnie do konsultacji społecznych, ma zlikwidować bariery finansowe - kapitał ma wynosić 1 zł.

Ponadto będą nowe spółki, tzw. bezkapitałowe, w których wspólnicy sami będą decydować o wielkości kapitału i udziałach. Jednak na członkach ich zarządu spoczywać będzie większa odpowiedzialność - w razie nierzetelności zostaną pociągnięci do odpowiedzialności odszkodowawczej przed sądem, również z majątku osobistego.

Łatwiej będzie także zarejestrować firmę. Przez internet będzie można założyć już nie tylko spółkę z o.o., ale też jawną i komandytową. A koszty takiej operacji spadną z 500 do 250 zł przy pierwszej spółce i do 200 zł przy kolejnych.

Zmiany mają usprawnić zakładanie spółek, zwłaszcza tych cieszących się największym zainteresowaniem - mówi prof. Stanisław Sołtysiński, współautor projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Jak dodaje, mają też ułatwić restrukturyzację firm wychodzących z kryzysu.

d15paf4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15paf4