Trwa ładowanie...
d3un9r9
IAR
pacjent

Nowa lista tanich lekarstw

Od dziś spadnie cena 400 leków refundowanych, a NFZ będzie dopłacał do 40 nowych medykamentów - przypomina "Rzeczpospolita". Dziś wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych.
Share
Nowa lista tanich lekarstw
Źródło: Jupiterimages
d3un9r9

Skorzystają chorzy z powikłaniami cukrzycy - państwo będzie dopłacać do opatrunków stosowanych przy ciężko gojących się ranach, tzw.stopie cukrzycowej. Skorzystają również chorzy psychicznie na tak zwaną afektywną chorobę dwubiegunową, czyli przemiennie ataki depresji i nadmiernego pobudzenia. Leki kosztujące ponad 100 złotych miesięcznie do tej pory przy tej chorobie nie były refundowane.

Na nową listę leków refundowanych nie zostały wpisane insuliny długo działające, potrzebne chorym z niestabilną cukrzycą. Dwa dostępne na rynku rodzaje insuliny długo działającej, mają być bezpłatne dla pacjentów, którzy zostaną objęci programem terapeutycznym - który jest w fazie tworzenia. Na razie jednak - zanim program powstanie - leki będą odpłatne, tak jak dotąd, w 100 procentach.

"Rzeczpospolita" przypomina także, że od 1 stycznia przyszłego roku wzrasta podatek VAT na leki z 7 do 8 procent. Prawdopodobnie wzrosną ceny leków nierefundowanych, wydawanych bez recepty i tych, które są sprzedawane w promocji.

d3un9r9

Podziel się opinią

Share
d3un9r9
d3un9r9