Trwa ładowanie...
nbp

Nowa pięciozłotówka trafiła do obiegu

Nakład nie przekracza 1,2 mln sztuk. Sprzedawcy mają obowiązek przyjmować tego typu monety, mimo że z wyglądu różnią się od klasycznych monet.

Share
Nowa pięciozłotówka trafiła do obiegu
Fot: NBP
d2itqdy

Od czwartku 3 listopada w obiegu jest nowa pięciozłotówka. Narodowy Bank Polski wypuścił kolekcjonerską monetę, przedstawiającą Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Nakład nie przekracza 1,2 mln sztuk.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to szósta moneta z serii Odkryj Polskę, która przybliża miejsca lub wydarzenia ważne dla naszego kraju. Rewers, zaprojektowany przez Dobrochnę Surajewską, przedstawia fragment zamku, a jej awers to znany z innych obiegowych monet wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Moneta została wyemitowana w nakładzie nieprzekraczającym 1,2 mln sztuk. Każda ma średnicę 24 milimetrów i waży 6,54 grama. Będzie można ją otrzymać po cenie nominalnej 5 zł we wszystkich oddziałach okręgowych NBP.

d2itqdy

Moneta ta nie ma charakteru tylko kolekcjonerskiego. Można za jej pośrednictwem normalnie płacić w sklepach. Sprzedawcy mają obowiązek przyjmować tego typu monety, mimo że z wyglądu różnią się od klasycznych monet.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to historyczna siedziba rodu Gryfitów, władającego niemal 500 lat Pomorzem Zachodnim. - Budowla, wielokrotnie przebudowywana, odzwierciedla złożoną i burzliwą historię tego regionu - pisze w folderze numizmatycznym Genowefa Horoszko z Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Dziś Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest siedzibą samorządowej instytucji kultury o tej samej nazwie, Opery na Zamku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Kolejną emisję monet kolekcjonerskich NBP planuje na wtorek 8 listopada. Do obiegu trafi druga moneta z serii Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem będzie poświęcona Józefowi Hallerowi. Będzie dostępna moneta srebrna o nominale 10 zł oraz złota o nominale 100 zł.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce.

d2itqdy

Podziel się opinią

Share
d2itqdy
d2itqdy