Trwa ładowanie...

Nowe stawki VAT są pretekstem do podwyżek

Podniesienie VAT na większość produktów o jeden procent teoretycznie nie powinno mieć wpływu na ceny towarów. Jest jednak inaczej. W styczniu ceny AGD wzrosną o 10 procent, a odzieży nawet o jedną trzecią - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Nowe stawki VAT są pretekstem do podwyżekŹródło: Jupiterimages
d3lg18y

Branża AGD przyznaje, że nowe stawki VAT są tylko pretekstem do podwyżek. Rzeczywiste powody to rosnące ceny surowców oraz koszt utylizacji zużytych urządzeń. Swoje zrobiły też sieci marketów. W czasie kryzysu wymogły na producentach zejście z marży. Teraz koncerny chcą sobie odbić poniesione straty.

David Milone, szef Indesit Company Polska, przyznaje, iż od przyszłego roku jego firma podniesie ceny. Podwyżki zapowiadają też Bosch/Siemens, LG i Łucznik. Podobne plany mają firmy odzieżowe. Tu podwyżki mogą sięgnąć nawet 30 proc. Powód - skok cen bawełny.

Gdyby rząd nie podnosił VAT, producenci nie mieliby pretekstu do podwyżek i musieliby wziąć odpowiedzialność wyłącznie na siebie. Dzięki nowej stawce podatku mogą się schować za plecami władz, gdy przyjdzie im tłumaczyć się klientom.

d3lg18y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lg18y
d3lg18y