Trwa ładowanie...

Nowelizacja budżetu do 7 lipca

Najpóźniej 7 lipca rząd przyjmie i wyśle do
Sejmu projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2009 r. - wynika z
opublikowanego w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów
harmonogramu prac nad nowelizacją.

Nowelizacja budżetu do 7 lipcaŹródło: AFP
d7ap041
d7ap041

Najpóźniej 7 lipca rząd przyjmie i wyśle do Sejmu projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2009 r. - wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów harmonogramu prac nad nowelizacją.

Harmonogram przedstawia sposób dochodzenia do nowelizacji i daty istotne z punktu widzenia przygotowań do jej opracowania.

Wynika z niego, że 2 czerwca MF opublikuje tzw. operatywne sprawozdanie z wykonania budżetu do 30 kwietnia 2009 r. Jak tłumaczy MF, dane te pozwolą na bardziej szczegółową ocenę tendencji w zakresie poszczególnych pozycji dochodów i wydatków budżetowych.

15 czerwca GUS ma opublikować dane na temat inflacji za maj 2009 r., co z kolei pozwoli zweryfikować prognozę inflacji na ten rok. Również 15 czerwca będą opublikowane szacunkowe dane z wykonania budżetu za maj 2009 r. "Uwzględnienie tych informacji pozwoli trafniej zdiagnozować i przygotować prognozę pod nowelizację budżetu państwa" - poinformowało MF.

d7ap041

19 czerwca pojawią się informacje pozwalające określić tendencje dla wzrostu gospodarczego w 2009 r., czyli dane GUS o dynamice produkcji sprzedanej i przemysłu budowlano-montażowej (za maj 2009 r.).

MF informuje, że do 22 czerwca resort powinien dysponować informacją dotyczącą rozliczeń PIT za 2008 r., co pozwoli na bardziej precyzyjne oszacowanie wpływu rozliczeń PIT na dochody budżetu w 2009 r.

Do tego czasu MF powinno też przygotować "Informację o sytuacji makroekonomicznej i stanie budżetu państwa w 2009 r.".

Na podstawie tych informacji zostanie dokonana diagnoza stanu gospodarki i budżetu państwa wraz z projekcją do końca 2009 r. Do 23 czerwca informacja ta ma zostać przyjęta przez rząd.

Do 6 lipca resort finansów będzie pracować nad projektem nowelizacji. Nie bez wpływy na jej kształt może mieć decyzja Rady Polityki Pieniężnej o stopach procentowych (24 czerwca) i publikacja przez Narodowy Bank Polski raportu o inflacji.

Do 7 lipca Rada Ministrów ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2009 r. i przesłać go do Sejmu.

d7ap041
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ap041