Trwa ładowanie...

Nowości w kodeksie pracy

Możliwość zawierania z pracownikami ponadzakładowych układów zbiorowych przez ministrów i organy samorządu terytorialnego po zakończeniu 2008 roku, przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą przyjął rząd.

Share
Nowości w kodeksie pracy
dl943hf

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) poinformowało, iż projekt dotyczy około 100 tys. pracowników sfery budżetowej, m.in. zatrudnionych w parkach narodowych, gospodarstwach pomocniczych więziennictwa, a także np. pracowników szkół, przedszkoli i placówek wychowawczych, którzy nie są nauczycielami.

Według przepisów obowiązujących od 2001 roku układy ponadzakładowe dotyczące tych grup pracowników powinny być zawierane przez organizacje pracodawców, działające w ich imieniu.

dl943hf

Jednak, jak zauważa CIR w swym komunikacie, do tej pory w taki sposób nie został zawarty żaden układ zbiorowy, gdyż "organizacje pracodawców nie są zainteresowane zrzeszaniem się w nich jednostek sfery budżetowej".

Brak nowelizacji, zdaniem rządu, spowodowałby konieczność wydawania przepisów określających zasady wynagradzania pracowników sfery budżetowej i "oznaczałoby powrót do systemu scentralizowanego".

dl943hf

Podziel się opinią

Share
dl943hf
dl943hf