Trwa ładowanie...
d2x9qrl

Nowy nasowiec we flocie PŻM

Pierwszy z serii dwunastu masowców o nośności 38,5 tys. ton m/s "Armia Krajowa" został przekazany w chińskiej stoczni Yangfan Polskiej Żegludze Morskiej (PŻM).

Share
d2x9qrl

"Armia Krajowa" to pierwszy statek z nowego programu inwestycyjnego armatora na lata 2015-2020. Zakłada on wybudowanie łącznie 18 nowych masowców - przypomniał doradca dyrektora naczelnego PŻM Krzysztof Gogol.

Statki typu "Armia Krajowa" to nowoczesne konstrukcje, zaprojektowane przez znane biuro fińskie Deltamarin. Jednostki mają podwójne poszycie oraz pięć ładowni o szerokich lukach ładunkowych. Wyposażone będą w cztery dźwigi ładunkowe. Dzięki nowoczesnym silnikom głównym, zoptymalizowanemu kształtowi kadłuba i tzw. naprowadzającym płetwom przedśrubowym, są też bardzo ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa - wyliczył jego zalety Gogol. Podczas uroczystości w Yangfan zdania jednostki armatorowi odbył się chrzest nowego statku - jego matką chrzestną została Jolanta Szyłkowska, ze szczecińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Statek pod dowództwem kpt. Krzysztofa Wasika, w swojej pierwszej podróży, zabierze z Tajwanu ładunek wyrobów stalowych, z którym popłynie do Stanów Zjednoczonych.

W stoczni Yangfan zwodowano w grudniu statek m/s "Legiony Polskie" - drugi już po "Armii Krajowej" masowiec PŻM zwodowany w tej stoczni, z zamówionej serii liczącej łącznie dwanaście jednostek. Chrzest i wejście do eksploatacji "Legionów Polskich" przewidziane jest w połowie marca br. - powiedział PAP Gogol.

d2x9qrl

PŻM jest w trakcie realizacji programu inwestycyjnego, w którym powstanie łącznie 18 masowców wartych ponad 400 mln USD. Stocznia Yangfan, znajdująca się 350 km na południe od Szanghaju, zbuduje dla PŻM 12 jednostek z tej serii, i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych. Pozostałe sześć powstanie także w Chinach, w stoczni Yangzijiang. Będą to statki typu jeziorowiec, czyli takie, które będą przystosowane do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.

Kolejne jednostki z serii będą nosić imiona "Szare Szeregi" i "Solidarność".

Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, posiadającym łącznie w grupie kapitałowej ponad 60 statków. Na ich pokładach pracuje około 2,5 tys. marynarzy.

d2x9qrl

Podziel się opinią

Share
d2x9qrl
d2x9qrl