Trwa ładowanie...

Nowy rok, nowe podatki

Po okresie względnego spokoju czeka nas zalew nowych przepisów podatkowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna"

Share
Nowy rok, nowe podatkiŹródło: Jupiterimages
d101c5c

Już w styczniu dowiemy się, jakimi stawkami resort zamierza opodatkować kopaliny. W pierwszej kolejności dotyczyć ma to złóż metali - czytamy w gazecie. Wiceminister finansów Maciej Grabowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną” zapowiada, że odpowiednia ustawa będzie gotowa w ciągu miesiąca. Podatek będzie płacony co miesiąc i naliczany według stałych stawek kwotowych, których ma być kilka.

O tym, jaka będzie to stawka, zdecyduje cena metalu na giełdach, np. z giełdy londyńskiej. Opodatkowana ma być nie wydobyta ruda, ale zawarty w niej surowiec - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Dopiero po wprowadzeniu tego podatku - dodaje dziennik - resort zamierza pracować nad opodatkowaniem węglowodorów, w tym gazu łupkowego, a w dalszej perspektywie także węgla kamiennego.

Znacznie szybciej doczekamy się za to podatku bankowego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Projekt ustawy, która ma dać 700 milionów rocznie na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zostanie ukończony - jak zapewnia Grabowski - w kilka tygodni.

Równocześnie zapowiada nie tylko prace nad zmianami w PIT, które miałyby obowiązywać od 2013 roku, i które zapowiadał premier, ale także nad Ordynacją podatkową. Ma się w niej znaleźć przepis umożliwiający skarbówce skuteczne kwestionowanie umów zawartych tylko po to, by uniknąć podatku. Więcej na ten temat - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

d101c5c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d101c5c
d101c5c