Trwa ładowanie...

NSA o podatku przy sprzedaży działki

Jeżeli minęło pięć lat od nabycia działki, to sprzedający nie zapłaci podatku nie tylko od przychodu ze sprzedaży, ale i od odsetek, które dostał od kupującego za zwłokę w zapłacie ceny - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Share
NSA o podatku przy sprzedaży działkiŹródło: WP.PL, fot: Krzysztof Hawrot
d2mn1gd

Sprawa dotyczyła właściciela gospodarstwa rolnego położonego na warszawskim Mokotowie. W 2009 r., na skutek wyroku sądu, władze Warszawy musiały odkupić jego gospodarstwo. Sąd stwierdził, że miasto powinno było to zrobić już siedem lat wcześniej i dlatego zasądził również karne odsetki.

Izba Skarbowa w Warszawie nakazała właścicielowi zapłacić podatek od odsetek.

Właściciel gospodarstwa nie zgadzał się z tym, bo od czasu, gdy odziedziczył gospodarstwo, minęło już ponad pięć lat, a zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana po pięciu latach od jej nabycia, to sprzedający nie płaci podatku. Właściciel był przekonany, że dotyczy to również odsetek za zwłokę otrzymanych od kupującego.

d2mn1gd

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uznał, że izba skarbowa nie miała racji. Sąd orzekł, że odsetki są związane z głównym świadczeniem, czyli z ceną. Łącznie jest to przychód ze sprzedaży gospodarstwa rolnego i skoro nie ma podatku od ceny, to nie ma go też od odsetek.

W środę podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną izby skarbowej (sygn. II FSK 333/12). Uzasadniając wyrok, sędzia Tomasz Kolanowski wyjaśnił, że odsetek za opóźnienie nie można oddzielać od zapłaty ceny za gospodarstwo, dlatego one również są zwolnione z PIT.

d2mn1gd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mn1gd
d2mn1gd