Trwa ładowanie...

O ile jeszcze zdrożeje dolar?

Miniony tydzień zakończył się dalszymi spadkami złotego względem walut krajów anglosaskich. Powodem jest słabość euro, która - patrząc na ostatnie dane makroekonomiczne - nie ma się na razie zbytnio ku końcowi. Dzisiejsze dane o indeksach PMI dają Europie trochę odetchnąć, ale na najważniejsze odczyty musimy jeszcze poczekać.

O ile jeszcze zdrożeje dolar?Źródło: Fotolia, fot: Andrey Kuzmin
d3be2xj
d3be2xj

Piątek przyniósł dalsze osłabianie się złotego. Polska waluta wyceniana jest 4,22 zł za euro, 3,50 zł za franka, 3,38 zł za dolara i 5,40 zł za funta. Co tak mocno osłabia złotego względem walut anglosaskich? Są to w dalszym ciągu efekty ruchu na głównej parze walutowej świata - EUR/USD. Dolar umacnia się co najmniej z dwóch głównych powodów. Po pierwsze w dalszym ciągu są to jeszcze efekty zakończenia programu QE3. Ważniejszym powodem od tego wydają się jednak przypuszczenia o podwyżce stóp procentowych w USA już w połowie 2015 roku. Faktem jest, że wskaźniki gospodarcze w USA rosną zdecydowanie szybciej niż w Europie. Problemem niedługo jednak okaże się zbyt mocny dolar, który negatywnie wpłynie na wymianę handlową USA.
Piątkowe dane makroekonomiczne zaczęły się zgodnie z oczekiwaniami. Bezrobocie w strefie euro wynosi 11,5%. Jest to odczyt zgodny z oczekiwaniami, jednakże porównując to do wyników na poziomie 6% z USA, widać wyraźnie różnicę. Ważne dane przyszły dopiero popołudniu. Zarówno Indeks Chicago PMI, jak i Indeks Uniwersytetu Michigan okazały się lepsze od oczekiwań. Co ważne przekraczały te oczekiwania na już wysokich poziomach. Warto zwrócić uwagę, że indeksy te mają swoją specyficzną konstrukcję i nie można ich porównywać wartością z tradycyjnym PMI.

Od rana poznajemy odczyty PMI dla przemysłu. Pierwsze nadeszły z Chin, gdzie zgodnie z oczekiwaniami wzrósł on do 50,4 pkt. Prognozy dla Polski mówiły o 49,9 pkt, jednakże odczyt wyniósł 51,2 pkt. Tak dobry wynik wsparł lekko złotego, jednakże w dalszym ciągu jest on na mało atrakcyjnych poziomach względem większości głównych walut. Dla równowagi dane z Hiszpanii spadły lekko względem oczekiwań, aczkolwiek nadal utrzymują się powyżej 50 pkt. Patrząc na sytuację gospodarczą tego kraju, świadczy to o potężnym optymizmie menadżerów biorących udział w badaniu.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:00 - Strefa Euro - indeks PMI dla przemysłu,
10:30 - Wielka Brytania - indeks PMI dla przemysłu,
15:45 - USA - indeks PMI dla przemysłu.

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 02.08.2014 do 03.11.2014

d3be2xj

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 02.08.2014 do 03.11.2014

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima, wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi, możemy mieć do czynienia z czymś, co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli dłuższym ruchem w górę.

d3be2xj

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 02.08.2014 do 03.11.2014

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów było do zeszłego tygodnia ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3520. Dzisiaj kurs był już na poziomie 3,3800 w związku z czym można uznać poprzedni poziom za nieaktualny. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,3200, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 02.08.2014 do 03.11.2014

d3be2xj

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło w ostatnich dniach do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,40 zł. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2800, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d3be2xj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3be2xj