Trwa ładowanie...

Ochrona klimatu kosztuje krocie

PKB będzie niższe. A wszystko przez ochronę klimatu - podaje "Rzeczpospolita" unijna polityka klimatyczna spowoduje zmniejszenie PKB o 1 proc. rocznie przez 20 lat.
Share
Ochrona klimatu kosztuje krocie
Źródło: Jupiterimages
d4cu4dx

O jakich kwotach mówimy? W tym roku wartość naszego PKB wyniesie 1 400 mld zł, czyli co roku przez 20 lat tracić będziemy przynajmniej 14 mld zł. To 1/3 tegorocznej dziury budżetowej ! A przecież zakładamy, że wartość PKB będzie rosła. W ciągu dwóch dekad da to astronomiczną sumę grubo ponad 300 mld zł.

Gazeta powołuje się na raport Banku Światowego "W kierunku gospodarki niskoemisyjnej w Polsce", który ocenił wpływ polityki ochrony klimatu UE na polską gospodarkę. Twórcy dokumentu wskazują, że koszty dla naszej gospodarki będą wyższe niż w innych krajach. Oprócz spadku PKB dotkną nas takie problemy jak bezrobocie czy spadek produkcji.

Najtrudniejszy będzie 2020 rok. Gdybyśmy nie podejmowali żadnych działań związanych z ochroną klimatu, PKB byłoby 2% wyższe. Najbardziej ucierpią sektory energochłonne. Straci nie tylko przemysł ciężki, ale także transport. Cytując raport, dziennik wskazuje, że ceny energii wzrosną w naszym kraju o 20 proc. Polscy eksperci są mniej ostrożni i prognozują wzrost o 50 proc.

Twórcy raportu przyznają, że przejście na gospodarkę niskoemisyjną to dla Polski wyzwanie porównywalne z przejściem z socjalizmu do kapitalizmu. Według założeń pakietu klimatycznego UE emisja CO2 ma się zmniejszyć do 2020 roku o 20 proc.

jk - wp.pl / Rzeczpospolita

d4cu4dx

Podziel się opinią

Share
d4cu4dx
d4cu4dx