Trwa ładowanie...
ofe

OFE: wprowadzą indeks indykatywny

Projekt zmian w systemie emerytalnym zakłada na początku wprowadzenie dla OFE indeksu indykatywnego związanego z polityką inwestycyjną, nie będzie on jednak obowiązkowy - poinformowało PAP źródło w Ministerstwie Finansów.

Share
OFE: wprowadzą indeks indykatywny
Źródło: Thinkstockphotos
dyvpkm8

Na początku września premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.

"Projekt zmian w OFE, który zostanie zaprezentowany w tym tygodniu zakłada, że OFE będą miały specjalny indeks indykatywny związany z polityką inwestycyjną funduszy. Będzie on służył celom porównawczym pomiędzy OFE. Nie będzie on obowiązkowy i będzie tylko na początku po zmianach" - powiedziało PAP źródło w resorcie finansów.

dyvpkm8

"Docelowo zależy nam na całkowitym uwolnieniu i zliberalizowaniu funkcjonowania funduszy emerytalnych" - dodało. Rozmówca nie sprecyzował, w oparciu o co indeks będzie tworzony oraz jak długo miałby obowiązywać.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika także, że projekt zakłada, iż ubezpieczeni będą mieli 3 miesiące na podjęcie decyzji, czy zostają w OFE. Po dwóch latach będą mogli zmienić zdanie, a następnie tzw. okna transferowe między OFE i ZUS będą co cztery lata.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że w czwartek zakończą się prace nad zmianami w OFE i od piątku rozpoczną się nad nimi konsultacje. Konsultacje mają trwać przez 30 dni, a projekt pod obrady rządu na trafić w pierwszej połowie listopada.

Zmiany w OFE przewidują również liberalizację limitów inwestycji funduszy za granicą. Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk informował w ubiegłym tygodniu, w wywiadzie dla PAP, że docelowo, po umorzeniu części obligacyjnej, OFE będą mogły oprócz akcji, inwestować w obligacje komercyjne: korporacyjne i samorządowe. Zostanie także wprowadzony stopniowy wzrost limitu inwestowania 30 proc. aktywów za granicą od 2016 roku, w krajach Unii Europejskiej i OECD.

Z kolei wiceminister finansów Izabela Leszczyna powiedziała PAP, że projekt ustawy o zmianach w systemie emerytalnym zakłada, iż deklarację pozostania w funduszu emerytalnym będzie można złożyć osobiście w oddziale ZUS, pocztą oraz internetowo przez platformę ePUAP.

Bartek Godusławski

dyvpkm8

Podziel się opinią

Share
dyvpkm8
dyvpkm8