ycipk-p20rgs

OLT Express odwołał loty czarterowe

360 klientów biura podróży Sun&Fun, którzy mieli we wtorek rano wylecieć do Egiptu, nie mogli rozpocząć wakacji, ponieważ linie lotnicze OLT Express odwołały loty czarterowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
OLT Express odwołał loty czarterowe
(PAP)
ycipk-p20rgs

Z informacji przekazanych przez Magdalenę Grzybowską, rzeczniczkę OLT wynika, że dziś przewoźnik specjalizujący się w lotach czarterowych - OLT Express Poland - złoży wniosek o upadłość. Tymczasem jeszcze wczoraj firma informowała, że mimo zawieszenia lotów krajowych, czarterowe nadal będą obsługiwane. Przedstawiciele spółki zapewniali, że są pieniądze na ich obsługę, a czartery są dla spółki rentowne.

"Od 31 lipca br. realizowane przez OLT Express Poland sp. z o.o. przeloty czarterowe na rejsach zagranicznych zostają zawieszone" - czytamy w komunikacie przewoźnika udostępnionym na stronie internetowej.

Z usług taniego przewoźnika korzystało między innymi notowane na GPW Rainbow Tours. - Firmy, które nie zabezpieczyły się na taką okoliczność, rzeczywiście mogą mieć problemy - powiedział w rozmowie z TVN CNBC Grzegorz Baszczyński, prezes zarządu Rainbow Tours. Jak zapewnia, giełdowy touroperator nie ma takich problemów.

ycipk-p20rgs

Prezes biura Sun & Fun Semir Hamuda powiedział na antenie TVN24, że liniami OLT Express miało we wtorek rano polecieć 180 osób z Katowic i 180 osób z Warszawy. - O 2.30 rano dostaliśmy telefon, że nie mogą wykonywać rejsów czarterowych od dzisiaj - powiedział Hamuda.

Hamuda zapewnił, że turyści, którzy mieli we wtorek polecieć z przewoźnikiem OLT Express, polecą zastępczymi samolotami. - W tej chwili już mamy zastępcze samoloty. Mamy już zakontraktowany lot z innymi liniami lotniczymi. Sytuacja jest pod kontrolą. Nikomu nie zabraknie miejsca w samolocie - powiedział.

Po godz. 8 na stronie biura podróży pojawił się komunikat, w którym operator turystyczny będzie na bieżąco informował klientów o godzinach wylotu, a klienci obecnie przebywający na wakacjach mają zapewnione pełne świadczenia do momentu podstawienia samolotów i powrotu do kraju.

Odwołane czartery OLT; turyści wylecą później

ycipk-p20rgs

Nie tylko klienci biura podróży Sun & Fun mieli we wtorek problem z wylotem na urlop z powodu odwołanych czarterów OLT Express Poland. Kłopoty z wylotem poza turystami korzystającymi z usług Itaki, mogą mieć też ci, którzy skorzystali z oferty biura Alfa Star.

Przedstawiciele biura Rainbow Tours, które też współpracowało z OLT Express Poland, zapewnili, że ich klienci bez problemów będą wylatywać na zaplanowane urlopy.

- Leasingodawcy odebrali nam samoloty i nie mieliśmy szans, żeby zrealizować przeloty, które były na dzisiaj zaplanowane. Współpracowaliśmy z wieloma biurami podróży. Naszymi głównymi partnerami byli Globe Travel Services, Itaka, Rainbow Tours, Alfa Star (...) - wyjaśniała Radiu ZET rzeczniczka OLT Magdalena Grzybowska.

Wśród turystów, którzy we wtorek rano mieli lecieć z OLT Express do Egiptu, byli klienci Itaki. Planowany na godz. 9.30 lot z Warszawy nie odbył się. Jak powiedział PAP wiceprezes Itaki Piotr Henicz, opóźnione będą także loty klientów biura z Wrocławia i Poznania, które miały być obsługiwane przez OLT Express. Henicz ma nadzieję, że poranne rejsy zostaną zrealizowane w godzinach popołudniowych.

ycipk-p20rgs

Klienci Itaki ok. godz. 10.30 otrzymali sms-y z informacją, że lot, który miał się odbyć o godz. 9.30 zostanie zrealizowany o godz. 18.55.

Henicz powiedział, że przewoźnik poinformował go o zawieszeniu lotów czarterowych w nocy. Jak zapewnił, wszyscy klienci biura zostali poinformowani o sytuacji wynikłej na skutek problemów przewoźnika. Turystom, którzy mieli we wtorek wracać do kraju, przedłużono o kilka godzin pobyt w hotelach. Ci, którzy dopiero rozpoczną swoje wakacje, oczekują na swój lot w domach albo są kwaterowani w hotelach - zapewnił Henicz.

Informacja o tym, że planowany na godz. 9.30 lot do Egiptu, będzie opóźniony, dotarła do klientów Itaki, z którymi rozmawiała PAP, sms-em o godz. 5.30. Kamil Dąbrowski był wówczas w drodze na lotnisko. - Wyruszyliśmy z Białegostoku o 3.40, a o 5.30 dowiedzieliśmy się, żeby nie stawiać się na lotnisku o godz. 7.30 - powiedział Dąbrowski. - Wiem, że to nie wina Itaki, ale można było podejrzewać, że coś takiego może się wydarzyć już w piątek.

Samolotem o 9.30 miały także lecieć Daria Smółka i Beata Jodłowska. One również o problemach z wylotem dowiedziały się z sms-a. - Było podane, że padł przewoźnik OLT Express - powiedziały. - Najgorsze jest to czekanie.

ycipk-p20rgs

Rzeczniczka poznańskiego portu lotniczego Hanna Surma poinformowała PAP, że 160 pasażerów, którzy mieli we wtorek odlecieć do tureckiego Izmiru samolotem OLT Express będzie miało zapewniony transport z Poznania. Ok. godz. 18 polecą do Turcji z biura Itaka samolotem czeskiego przewoźnika. Nie wiadomo, czy uda się zapewnić wylot ponad 170 pasażerów, którzy po południu mieli odlecieć do Sharm el Sheikh.

Samoloty OLT Express realizowały z Poznania 11 zagranicznych rotacji tygodniowo (wylot i przylot), m.in. na Rodos, do Burgas, Hurghady i Zadaru. Odlatywały też do Gdańska, Warszawy, Krakowa i Katowic.

Jak poinformowała w przesłanym oświadczeniu Małgorzata Kozakowska z biura Alfa Star, wyczarterowanymi przez tour operatora samolotami OLT Express Poland, w środę i piątek miało polecieć 340 turystów i tyle samo wrócić z Egiptu.

W letnim sezonie tour operator współpracował z OLT Express Poland w zakresie lotów czarterowych na trasie Wrocław - Egipt. Rejsy odbywały się w każdą środę do Sharm el Sheikh oraz w każdy piątek do Hurghady. - W tym momencie mamy potwierdzony rejs w środę do Sharm el Sheikh. Turyści polecą liniami Air Cairo - poinformowała Kozakowska. Dodała, że biuro stara się zorganizować przewoźnika na lot piątkowy z Wrocławia do Hurghady.

ycipk-p20rgs

- Kontrakt z OLT Express był zawarty od czerwca do końca października 2012 r. - dodała Kozakowska. Poinformowała też, że biuro współpracuje z wieloma przewoźnikami czarterowymi. - W przypadku linii lotniczych stosujemy politykę dywersyfikacji, która w tego typu sytuacjach pozwala nam na sprawną organizację lotów zastępczych - zaznaczyła.

Jak powiedział PAP Radomir Świderski z biura prasowego Rainbow Tours, jego biuro za pośrednictwem OLT Express Poland realizowało trzy połączenia czarterowe. - Te połączenia miały odbywać się w piątki (na Zakynthos w Grecji i do Burgas w Bułgarii - PAP) - dodał. - Na tę chwilę nie mamy turystów za granicą i nie zostawiliśmy żadnych bez powrotu - zapewnił. Zaznaczył, że klienci Rainbow Tours bez problemów będą wylatywać na wakacje.

Świderski powiedział, że biuro przekieruje ruch lotniczy do innych przewoźników. - Najprawdopodobniej będzie to linia Enter Air. To przewoźnik, z którym realizujemy większość naszych połączeń czarterowych - dodał.

W ocenie Świderskiego ewentualny upadek OLT Express Poland nie uderzy bezpośrednio w klientów jego biura. - Nasi turyści mają zapewnione wyloty i powroty. To kolejna sytuacja, która uderza w branżę turystyczną jako całość - zaznaczył.

Biuro podróży TUI Poland na swojej stronie internetowej poinformowało, że cztery razy w tygodniu realizuje połączenia z OLT Express na rejsach kupowanych poprzez pośredników. Tour operator podał, że są to połączenia: Poznań - Rodos, Poznań - Zakynthos, Wrocław - Bodrum i Wrocław - Dalaman.

Planowane loty miały się odbyć w czwartek, 2 sierpnia.

Jak podaje TUI Poland, trwają prace nad znalezieniem alternatywnego przewoźnika dla wskazanych rejsów. "Pasażerowie, którzy mieli podróżować liniami OLT Express będą na bieżąco informowani o szczegółach zmian" - brzmi komunikat na stronie biura podróży.

TUI Poland poinformowało także, że czarteruje swoje loty głównie od linii Enter Air.

Izabela Jurczewska z Wezyr Holidays poinformowała, że w związku z zawieszeniem lotów przez OLT Express, biuro pracuje nad zapewnieniem dla ich klientów przelotów innymi liniami lotniczymi. We wtorek i środę zamiast OLT Express turystów obsłużą Enter Air i Free Bird Airlines.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-p20rgs

ycipk-p20rgs
ycipk-p20rgs