Trwa ładowanie...

Opłata za telewizor od nowa

Szykują się zmiany w opłacie za recykling zużytego sprzętu audio czy telewizora. Kupując dowolny sprzęt elektryczny trzeba będzie zapłacić opłatę depozytową. Zostanie nam ona zwrócona gdy oddamy stary sprzęt - pisze "Rzeczpospolita". Co jednak jeśli kupujemy pierwszą pralkę w życiu?

Opłata za telewizor od nowaŹródło: Fotolia, fot: meryll
d2s9r61
d2s9r61

Gazeta podaje, że w Ministerstwie Środowiska trwają prace nad zmianą systemu zbioru zużytych elektrośmieci. Obecny nie działa poprawnie, bo nadal śmieci lądują na wysypiskach lub w lasach. A tylko na papierze wygląda to inaczej. Na dodatek według firmy PwC państwo traci na podatkach 7 mln zł.

To ma się niedługo zmienić. System kupowania agd i rtv ma przypominać dzisiejszy zakup akumulatora samochodowego. W sklepie zapłacimy opłatę depozytową. Na razie nie wiadomo ile ona wyniesie. Szacuje się, że będzie to ok.15-30 zł.

Pieniądze będzie można jednak odzyskać jeśli w ciągu 30 dni od zakupu nowego telewizora do punktu elektrośmieci czy sklepu zwrócimy stary odbiornik. Co jeśli go nie mamy? Opłata przepadnie.

"DGP" przypomina, że opłata depozytowa będzie kolejnym parapodatkiem nakładanym na kupujących sprzęt elektroniczny. Już dziś płaci się KGO, czyli koszt gospodarowania odpadami, a w skład gminnej opłaty za śmieci wliczone jest gospodarowaniem elektroodpadów.

d2s9r61
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s9r61