Trwa ładowanie...
d2ofweg
16-11-2010 08:44

Optymizm ledwie się tli

Choć istotne dane zza oceanu pojawią się dopiero przed końcem sesji, możemy się spodziewać nerwowości na europejskich parkietach. Giełda w Szanghaju zaskoczyła skalą spadków, Europa chce uszczęśliwić Irlandię pomocą, a nastroje inwestorów i bez tego nie są najlepsze.

d2ofweg
d2ofweg

W poniedziałek byki na Wall Street miały łatwe zadanie. Naturalne zdawało się odreagowanie piątkowej przeceny, tym bardziej, że strachy z końca ubiegłego tygodnia okazały się przesadzone. Po drugie, niejednoznaczne dane dawały szansę na utrzymanie inicjatywy przez kupujących. Co prawda wskaźnik aktywności gospodarczej w okolicach Nowego Jorku bardzo mocno zniżkował, ale Ameryka to nie tylko Nowy Jork.

Zapasy zalegające magazyny wzrosły nieco bardziej, niż oczekiwano, ale nie bardziej, niż przed miesiącem. I na dodatek nie ma się czym przejmować, bo sprzedaż detaliczna rośnie już czwarty miesiąc z rzędu, więc wszystko wskazuje na to, że Amerykańscy konsumenci wspomogą Fed w walce o gospodarcze ożywienie. Byki przez większą część dnia dawały sobie radę. Jednak w końcówce osłabły. S&P500 zniżkował o zaledwie 0,12 proc., ale po raz drugi z rzędu nie zdołał wyjść powyżej 1200 punktów. A ponadto, mimo, że skala spadków jest bardzo mała, to zniżkowa tendencja utrzymuje się już od sześciu sesji. Co do na kierunku wątpliwości więc nie ma. Czasy są takie, że impuls do przyspieszenia może przyjść w każdej chwili i z każdej strony.

Po przebiegu poniedziałkowych notowań można wnioskować, że decyzje o nastrojach na rynkach znów zapadają za oceanem. Nie należy więc oczekiwać, że przedpołudniowe dane o inflacji w strefie euro, czy nastrojach analityków i inwestorów instytucjonalnych, badanych przez instytut ZEW, spowodują większe poruszenie na giełdach. Może do tego jednak dojść pod koniec dnia, gdy opublikowane zostaną dane dotyczące dynamiki amerykańskiej produkcji przemysłowej w październiku. Po wrześniowym spadku o 0,2 proc., oczekuje się zwyżki o 0,3 proc. Nie gwarantuje to jednak spokojnego handlu przed południem. Sięgające 4 proc. spadki na giełdzie w Szanghaju z pewnością nie tworzą dobrego nastroju.

Roman Przasnyski
Open Finance

d2ofweg

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d2ofweg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ofweg