Trwa ładowanie...

Orlen blokowany przez Litwinów

Polska firma może dostać zielone światło do sprzedaży części akcji litewskiej rafinerii, jeśli Możejki nadal będą mieć problemy, a władze w Wilnie nie poprą planów PKN w spawie terminalu w Kłajpedzie.

Share
Orlen blokowany przez Litwinów
Źródło: WP.PL, Fot: Jan Kaliński
d1wf4i0

Największa polska firma paliwowa, która od prawie trzech lat jest właścicielem litewskiej rafinerii w Możejkach, bez skutku zabiega o możliwość zakupu udziałów lub przejęcia kontroli operacyjnej nad terminalem morskim w Kłajpedzie. - Oczekujemy od rządu Litwy konkretnych działań w tym zakresie - mówi "Parkietowi" wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. - Jesteśmy strategicznymi partnerami na forum Unii Europejskiej. Bardzo często mówimy jednym głosem w sprawach energetycznych, a nagle okazuje się, że ta współpraca nie przekłada się na relacje na poziomie spółek w kwestii kluczowej dla PKN Orlen.

Orlen ma w planach budowę ropociągu z Kłajpedy do Możejek i rurociągu paliwowego w odwrotnym kierunku, ale też chce mieć realny wpływ na stawki stosowane przez terminal. Tymczasem władze w Wilnie nie chcą podjąć pozytywnej dla Orlenu decyzji. Terminal jest strategiczną firmą dla państwa litewskiego, które ma w nim 70 proc. udziałów, a na sprzedaż jakiegokolwiek pakietu zgodę musiałby wydać parlament.

d1wf4i0

A według władz PKN to niezbędny warunek poprawy efektywności litewskiego zakładu, którego wyniki finansowe znacznie spadły po pożarze i odcięciu dostaw ropy rurociągiem z Rosji.
_ Mam wrażenie deficytu zaufania po stronie litewskiej. Kluczowe decyzje nie są podejmowane lub ich po prostu brakuje _ - dodaje Mikołaj Budzanowski. I przyznaje, że jeśli ta sytuacja nie ulegnie zmianie, to możliwe, że PKN Orlen będzie musiał rozważyć inne scenariusze realizacji tego projektu.
_ Żadnego wariantu nie należy wykluczać _ - stwierdził.

Agnieszka Łakoma
Parkiet

d1wf4i0

Podziel się opinią

Share
d1wf4i0
d1wf4i0