Trwa ładowanie...

Osiem konsorcjów chce budować terminal LNG

Osiem konsorcjów, składających się w sumie z 25 firm, zgłosiło chęć udziału w przetargu na generalnego realizatora terminalu LNG w Świnoujściu - poinformowała w czwartek spółka Polskie LNG. Wyłonione zostaną cztery konsorcja, które do końca grudnia złożą wstępne oferty.

Osiem konsorcjów chce budować terminal LNGŹródło: AFP
d1d370i
d1d370i

Zainteresowane konsorcja to: angielskie konsorcjum CB&I UK Limited; amerykańskie konsorcjum Aker Solutions US Inc.; konsorcjum z udziałem m.in. włoskiego Saipem SpA i polskiego PBG; konsorcjum z udziałem m.in. włoskiego Tecnimont SpA i polskiego Polimex Mostostal S.A.; koreańskie konsorcjum z udziałem m.in. Daewoo Engeneering & Construction; konsorcjum polskiego Budimex Dromex S.A. oraz hiszpańskich spółek: Foster Wheeler Iberia S.A. oraz Felguera IHI S.A.; konsorcjum angielskiego Whessoe Oil & Gas, koreańskiego Samsung Engineering oraz polskiego PRI Pol-Aqua S.A.. Ostatnie konsorcjum to firmy: hiszpańska Tecnicas Reunidas S.A., niemiecka Dywidag International oraz Strabag Sp. z o.o. z Warszawy.

W środę Polskie LNG informowało, że wpłynęło 7 wniosków, jednak w czwartek podało, że został jeszcze uwzględniony wniosek Amerykanów (Aker Solutions).

"Wniosek (...) został omyłkowo dostarczony do kancelarii spółki Gaz-System, która ma siedzibę pod tym samym adresem co Polskie LNG. Przesyłka została następnie przekazana do spółki Polskie LNG w charakterze zwykłej korespondencji. Polskie LNG zdecydowało jednak o przyjęciu wniosku do dalszego postępowania, bo złożono go w terminie i pod adresem wskazanym w ogłoszeniu" - czytamy w czwartkowym komunikacie spółki.

Polskie LNG ogłosiło przetarg na generalnego realizatora terminalu LNG w Świnoujściu 6 sierpnia. Aby móc przystąpić do przetargu, firmy musiały mieć środki finansowe lub zdolność kredytową na co najmniej 500 mln zł, ubezpieczenie OC na co najmniej 10 mln zł, a w każdym z ostatnich trzech lat osiągać przychody ze sprzedaży przynajmniej na poziomie 1,5 mld zł.

d1d370i

Oddanie terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu jest planowane na koniec czerwca 2014 roku. Poprzez terminal ma być sprowadzane początkowo ok. 2,5 mld m sześc. gazu rocznie. Budową i eksploatacją gazoportu zajmuje się spółka celowa należącego do Skarbu Państwa Gaz-Systemu - Polskie LNG. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez zapewnienie nowego kierunku dostaw gazu. Obecnie niemal cały gaz importowany do Polski pochodzi z Rosji.

Przetarg jest trzystopniowy; do 30 września mogły zgłaszać się firmy, które chcą wystartować w przetargu. - Z tych ofert wybierzemy cztery konsorcja, którym damy naszą dokumentację i zaprosimy do złożenia ofert, a następnie przeprowadzimy negocjacje. Zakładamy, że umowę z wybranym konsorcjum podpiszemy najpóźniej do 30 czerwca przyszłego roku - powiedział PAP w ubiegłym tygodniu prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.

d1d370i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d370i