Trwa ładowanie...
d48es5k

Ostatnia szansa dla Cypru

Od rana eurodolar stabilizuje się przy 1,29. Po wczorajszym osłabieniu lekko umacnia się polska waluta. Kurs EUR/PLN zniżkuje do 4,1860, a USD/PLN do 3,2420. Oprócz negatywnego sentymentu związanego z sytuacją na Cyprze dziś decydujący wpływ na notowania będą miały publikowane o godzinie 10:00 - indeks Ifo oraz sprzedaż detaliczna z Polski.
Share
Ostatnia szansa dla Cypru
Źródło: TMS
d48es5k

Po wczorajszej telekonferencji Eurogrupa opublikowała komunikat, w którym oznajmia m. in., że jest gotowa do kolejnej dyskusji z cypryjskim rządem na temat nowych warunków pomocy finansowej. Oczekuje również, że Cypr przedstawi swoje propozycje najszybciej jak jest to możliwe oraz, że uwzględniać one będą wcześniej narzucone wymogi, w tym przede wszystkim udział Cypru na poziomie 5,8 mld euro. Po raz kolejny głos zabrał ECB i po raz kolejny zagroził on blokadą pomocy finansowej dla banków - tym razem wymaga on wypracowania porozumienia do poniedziałku. Dziś cypryjski parlament ma głosować nad trzema projektami ustaw: nałożeniem kontroli kapitału, zamknięciem drugiego co do wielkości banku oraz utworzeniem funduszu pomocowego. Kłopoty Cypru w połączeniu z rozczarowującymi danymi z Eurolandu ciążą na wartości wspólnej waluty. Dziś na kontynuację deprecjacji euro może wpłynąć spadek wartości indeksu Ifo. Jeżeli jednak do poniedziałku zostanie wypracowane porozumienie w sprawie pomocy finansowej nowy tydzień
ponownie może otworzyć się luką na eurodolarze, ale tym razem hossy.

Polska: Ostatnie dane za luty

O godzinie 10:00 poznamy ostatnie dane z Polski za luty: m. in. dynamikę sprzedaży detalicznej oraz stopę bezrobocia. Nasze prognozy są bardziej pesymistyczne od konsensusu rynkowy. Zakładamy spadek sprzedaży detalicznej o 3,3 proc. w ujęciu rocznym (konsensus 0,6 proc. r/r). Odnośnie bezrobocia zakładamy wzrost z 14,2 do 14,6 proc. (konsensus 14,5 proc.). Jeżeli dane wypadną zgodnie z naszymi prognozami oczekujemy kontynuacji widocznej w tym tygodniu tendencji deprecjacyjnej złotego. Za wcześnie jest jeszcze jednak by mówić o wzroście prawdopodobieństwa kolejnej obniżki stóp.

d48es5k

Niemcy: PMI zwiastunem słabego Ifo

Zegar koniunktury obliczany w oparciu o składowe indeksu Ifo wskazuje na ożywienie w niemieckiej gospodarce. Jednak ostatnie dane, m. in. zamówienia w przemyśle oraz wczorajsze spadki indeksów PMI sugerują ponowne spowolnienie. Po tym jak, w lutym subindeks oczekiwań wzrósł o 4 pkt., czyli najsilniej od dziesięciu lat, w marcu prawdopodobne jest jego wyhamowanie. Wczorajsze odczyty indeksów PMI sugerują również spadek subindeksu bieżącej oceny warunków w gospodarce. Kolejne słabsze dane z Niemiec (motoru napędowego całej strefy euro) wzmogą spekulacje o obniżce stóp przez ECB. Jeżeli dane faktycznie rozczarują, podobnie jak wczoraj możemy spodziewać się osłabienia wspólnej waluty.

Szymon Zajkowski
Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

d48es5k

Podziel się opinią

Share
d48es5k
d48es5k