Trwa ładowanie...

Otwarto obwodnicę Opalenicy

Licząca ponad 5,6 km obwodnica Opalenicy (Wielkopolskie) została w środę otwarta dla kierowców. Budowa drogi kosztowała 43,7 mln zł. Dzięki obwodnicy ruch samochodów ciężarowych oraz dojazd do autostrady A2 został wyprowadzony z centrum miasta.

Otwarto obwodnicę OpalenicyŹródło: Fotolia, fot: pzaxe
d2lkb96

Obwodnica jest częścią drogi wojewódzkiej nr 307, która biegnie do Poznania i łączy się z autostradą A2 oraz fragmentem trasy S11. Szosą na dobę przejeżdża średnio ok. 8 tys. pojazdów.

W rozmowie z PAP marszałek wielkopolski Marek Woźniak wskazał, że jest to strategiczna droga dla województwa. - Trzeba wziąć pod uwagę, że nie wszyscy chcą jeździć płatną autostradą. Bez obwodnicy centrum Opalenicy było mocno zatłoczone, a duże ciężarówki miały problem z minięciem się w mieście - dodał Woźniak.

Nowo wybudowana droga położona jest na południe od Opalenicy i przebiega poza terenami zabudowanymi. Częścią inwestycji była budowa wiaduktu kolejowego nad trasą E20, która łączy Berlin z Warszawą.

d2lkb96

Jak powiedział w rozmowie z PAP wicestarosta nowotomyski Tomasz Szulc, inwestycja była bardzo potrzebna. - Od ponad 40 lat mieszkam w Opalenicy. Miasto bez obwodnicy było zablokowane. Na skrzyżowaniach z drogą 307 stało się w korkach, a ze względu na nadmierny ruch dochodziło do śmiertelnych wypadków - dodał Szulc.

Obwodnica prowadzi w Opalenicy od skrzyżowania ulic Porażyńskiej i Nowotomyskiej do skrzyżowania ulic Bukowej i Poznańskiej.

Budowa drogi kosztowała 43,7 mln zł, z czego 37,1 mln zł to środki unijne. Pozostałą część pieniędzy wyłożył samorząd województwa.

W poprzednich latach w ciągu trasy 307 powstała obwodnica Buku i przebudowano wjazd do Poznania.

d2lkb96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lkb96