Trwa ładowanie...

Paliwa będą rekordowo drogie?

Mamy złą wiadomość dla wszystkich kierowców. Sytuacja w Syrii spowoduje, że stacje paliw przywitają wrzesień oraz swoich klientów wyższymi cenami. Analitycy są zgodni, samo napięcie w regionie i rynkach jest na tyle silne, że możemy spodziewać się podwyżek.

Share
Paliwa będą rekordowo drogie?Źródło: AFP, fot: kevork djansezian
d2o1lyg

Według analityków e-petrol.pl w przyszłym tygodniu ceny benzyny 95 powinny wynosić 5,57-5,69 zł za litr, Pb98 5,82-5,93 zł za litr, a oleju napędowego 5,54-5,65 za litr. Autogaz powinien kosztować 2,31-2,38 za litr.

Z kolei specjaliści BM Reflex spodziewają się wzrostu cen na poziomie 7-10 gr/l. - Należy jednak liczyć się z tym, że przy trwałym wzroście cen powyżej 120 USD/bbl, podwyżki na stacjach będą jeszcze wyższe. To będzie oznaczało, że zostanie pobity zanotowany w lutym tegoroczny maksymalny poziom cen dla benzyny i ON, tj odpowiednio 5,67 i 5,68 zł/l - twierdzi Urszula Cieślak z BM Reflex.

Analityczka zwraca uwagę na to, że obecnie w regionie Bliskiego Wschodu może wydarzyć się wszystko, a napięcie podkręca Rosja wysyłając na Morze Śródziemne do syryjskiego portu Tartus kolejne okręty wojskowe. Cieślak odnotowuje, że w rosyjskiej prasie pojawiają się komentarze, że tym razem Rosja nie ograniczy się tylko do ostrzeżeń.

d2o1lyg

Niestety, jak zauważają analitycy e-petrol.pl, dopóki kwestia syryjska nie zostanie rozwiązana, dopóty nie ma co liczyć na wyraźny spadek notowań cen ropy. Zwłaszcza że do potencjalnych kłopotów w Syrii dołączyły realne problemy z ograniczeniem wydobycia surowca w Libii.

Obecnie średnie ceny detaliczne paliw w Polsce kształtują się na następującym poziomie:
Wg. E-petrol.pl: Pb98 – 5,83 zł, Pb95 – 5,58 zł, ON – 5,55 zł, LPG – 2,33 zł.
Wg BM Reflex: benzyna bezołowiowa 95 – 5,61 zł/l (+ 3 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 – 5,82 zł/l (+2 gr/l), olej napędowy – 5,58 zł (+3 gr/l), autogaz – 2,34 zł/l (+2 gr/l).

W hurcie rośnie na potęgę

- Zmiany, jakie ujrzeliśmy w hurtowych cenach paliw polskich operatorów, były potężne - zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę ich jednorazowe rozmiary. Z dnia na dzień zdarzały się podwyżki nawet o 100 zł/m sześc. paliwa - zaznacza Jakub Bogucki z e-petrol.pl

Obecna średnia ogólnopolska dla benzyny bezołowiowej 95 lokuje się na poziomie 4519 zł/m sześc. - mniej więcej 100 zł więcej niż w miniony weekend. Jeśli zaś chodzi o olej napędowy - zmiana lokuje się jeszcze wyżej. Dzisiejszy poziom średni 4517 zł/m sześc. jest wyższy o blisko 155 zł od wyników z ubiegłego tygodnia - czytamy w raporcie e-patrol.pl

d2o1lyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o1lyg
d2o1lyg