Trwa ładowanie...
d97bvh1
IAR
pkb

Pawlak i Rostowski o PKB

Wysokie tempo wzrostu gospodarczego to dowód odporności polskiej gospodarki - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Główny Urząd Statystyczny podał, że w pierwszym kwartale wzrost PKB wyniósł 3 procent, czyli więcej niż oczekiwany przez analityków wzrost o 2,9 procent.
Share
d97bvh1

Przebywający w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym wicepremier powiedział Polskiemu Radiu, że taki wynik to dowód stabilnej pozycji polskiej gospodarki. Waldemar Pawlak dodał, że jest to dobry sygnał pokazujący, że nasz kraj utrzymuje dynamiczne tempo rozwoju gospodarczego. Zwrócił uwagę, że przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, należy robić wszystko, aby dynamika rozwoju gospodarczego była jak największa.

Waldemar Pawlak jest też optymistą, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy w kolejnych miesiącach. Zdaniem wicepremiera korzystne dla Polski jest osłabienie złotego, co powoduje, że miejsca pracy zostają w kraju, a towary jadą za granicę.

- Te czynniki sprawiają, że możemy utrzymać dobre tempo wzrostu - mówi minister gospodarki.

d97bvh1

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że wysoki wzrost PKB w pierwszym kwartale daje szanse spełnienia prognoz PKB w całym roku.

Przebywający na Europejskim Kongresie Gospodarczym minister podkreślił, że wysokie tempo rozwoju udało się uzyskać pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych - srogiej zimy. Jego zdaniem daje to nadzieję na osiągnięcie w całym 2010 roku wzrostu PKB na poziomie założonych w tegorocznym programie konwergencji 3 procent.

Jacek Rostowski uważa, że odbudowa terenów zalanych powodzią może spowodować nieco większy wzrost PKB w najbliższych miesiącach, jednak podkreśla, że dla gospodarki to zjawisko nie będzie miało dużego znaczenia.

W czwartym kwartale ubiegłego roku wzrost PKB liczony rok do roku wyniósł 3,3 procent.

d97bvh1

Podziel się opinią

Share
d97bvh1
d97bvh1