Trwa ładowanie...

Pięć recept rządu na OFE

"Dziennik Gazeta Prawna" poznał rządowe rekomendacje dotyczące wypłat emerytur z II filaru. Dokument z przeglądu działania systemu emerytalnego w ciągu kilku dni trafi do konsultacji.
Pierwsze zalecenia zakłada, że emerytury z II filaru będą dożywotnie. Rząd odrzuca propozycje OFE, by wypłacano je przez określony z góry czas, na przykład 10 lat.

Pięć recept rządu na OFEŹródło: Jupiterimages
d4layxf
d4layxf

Zgodnie z drugą rekomendacją, środki zgromadzone w OFE 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego zostaną przekazane do ZUS i to państwowy ubezpieczyciel wypłaci świadczenia z obu filarów. Trzecie zalecenie przewiduje, że nie będzie opłat za przekazanie składki ubezpieczonego do OFE. Kolejne, że opłaty za zarządzanie oszczędnościami w OFE mogą zostać zmniejszone - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Rząd zastanawia się też nad wprowadzeniem dodatkowych ulg podatkowych na III filar, by zachęcić Polaków do oszczędzania. W rekomendacjach nie ma propozycji, aby ubezpieczony mógł wybrać w II filarze miedzy ZUS a OFE.

"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że ostateczna wersja dokumentu zostanie wypracowana po konsultacjach. W ich wyniku rekomendacje mogą się zmienić. Na tej podstawie ma zostać przygotowany projekt ustawy.

d4layxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4layxf