Trwa ładowanie...
d3nszks

Piechociński zapowiada cykl debat gospodarczych

Prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział w niedzielę, że z inicjatywy Stronnictwa, w resorcie gospodarki, którym kieruje, odbędzie się cykl debat. Ma go zainaugurować debata o "patriotyzmie gospodarczym".

Share
d3nszks

Piechociński podczas niedzielnej konferencji prasowej w Szczecinie zapowiedział, że "uruchomi debaty w obszarze gospodarki"; pierwsza z nich ma dotyczyć patriotyzmu gospodarczego "w kontekście globalnej i regionalnej rywalizacji".

- To jest pytanie, w jaki sposób budować dziś wśród nas patriotyzm gospodarczy; jak go pojmujemy; czy patriotyzmem gospodarczym nie jest to, że polska polityka gospodarcza potrafi więcej, niż dotąd zrobić dla polskiej przedsiębiorczości; czy patriotyzmem gospodarczym jest to, że potrafimy patrzeć na przedsiębiorczość w nowy sposób? - pytał wicepremier.

Poinformował też, ze najbliższych dniach spotka się w Warszawie z liderami partii na Pomorzu Zachodnim, parlamentarzystami i samorządowcami tego regionu, także z przedstawicielami innych resortów. Zadeklarował, że chce rozmawiać o aktywizacji m.in. przedsiębiorczości w woj. zachodniopomorskim, by móc zaabsorbować potencjał regionu, m.in. po zlikwidowanej stoczni.

d3nszks

- Będziemy rozmawiać m.in. na temat stref ekonomicznych, aktywizacji portów - powiedział Piechociński.

Zadeklarował, że będzie stałym reprezentantem tego regionu wewnątrz rządu.

Wicepremier poinformował, że złoży wniosek Radzie Ministrów, by jeszcze w perspektywie tego półrocza zapadła decyzja o przedłużeniu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych z obowiązującego obecnie terminu 2020 r.

- Chcę, by w mechanizmie wydłużenia tego czasu zaistniały mechanizmy decentralizacji tych stref i przesuwania ich w regiony, gdzie występuje bardzo silne strukturalne bezrobocie, albo gdzie upadła część dotychczasowej przedsiębiorczości - dodał.

d3nszks

Zapowiedział, że do końca marca gotowy będzie projekt ustawy o naprawie i procesach restrukturyzacyjnych, zmieniający i odwracający filozofię działań w przypadku firm zagrożonych upadłością.

Wicepremier zaapelował do protestujących w Szczecinie rolników, by nie zaostrzali protestu.

Rolnicy w ciągu dnia urządzają przejazdy ciągników przez miasto, a nocą maszyny stoją przed gmachem Agencji Nieruchomości Rolnych. Zapowiadają jednak, że od poniedziałku zaostrzą protest i wyjadą ciągnikami na drogi krajowe.

Zdaniem protestujących od początku grudnia przed szczecińską siedziba Agencji, sprzedaż gruntów prowadzona przez Agencję nie poprawia struktury gospodarstw rodzinnych, a ziemia trafia do podstawionych osób reprezentujących duże podmioty gospodarcze powiązane z kapitałem zagranicznym.

d3nszks

- Rozumiem, że mamy tu do czynienia z pewnym kontekstem sympatii i antypatii politycznych i przygotowaniem atmosfery społecznej na konstruktywne wotum nieufności dla wirtualnego premiera. Szkoda, że poważna część opozycji idzie tą drogą. Apeluję, nie idźmy w te rozwiązanie, które są wirtualne i potęgują napięcie - skomentował plany rolników wicepremier.

Piechociński rozmawiał w Szczecinie z przedstawicielami protestujących rolników.

Jak powiedział wiceprzewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego Jan Kozak po spotkaniu z Piechocińskim, plany protestu na drogach krajowych są aktualne. Zapowiedział, że w poniedziałek spotka się komitet protestacyjny by omówić efekty rozmów z wicepremierem oraz podjąć ewentualne decyzje, co do dalszego protestu i jego formy.

d3nszks

Podziel się opinią

Share
d3nszks
d3nszks