Trwa ładowanie...
d3y89dk

PiS: prezydent stolicy chce opłat za mosty!

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz, że chce wprowadzić opłaty za przejazd mostami. To podzieli miasto - mówią politycy PiS. Nie zamierzamy podjąć prac nad wprowadzeniem takich opłat - odpowiada Gronkiewicz-Waltz.
Share
PiS: prezydent stolicy chce opłat za mosty!
Źródło: Wikipedia/lic. CC, Fot: Aotearoa
d3y89dk

- Most to jest budowla szczególnego rodzaju, która łączy i integruje - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej zorganizowanej na stołecznym Moście Świętokrzyskim. - Ze zdziwieniem dowiadujemy się, że mosty, których w Warszawie jest dużo za mało mają być płatne - mówił. Zwrócił uwagę, że taką możliwość przewiduje przyjęta w 2009 roku "Strategia Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy do 2015 roku". W opinii prezesa PiS oznaczałoby to, że Warszawa podzielona byłaby na enklawy, a Wisła będzie swojego rodzaju granicą.

- Pani prezydent zapomniała o Pradze i ten potencjał, który jest tam zgromadzony jest niewykorzystywany. Możemy mówić o swojego rodzaju dyskryminacji - ocenił Kaczyński.

O tym, że Praga jest ważna przekonywał także prof. Piotr Gliński wymieniany jako ewentualny kandydat PiS na prezydenta stolicy. Praga potrzebuje m.in. dokończenia dwóch linii tramwajowych, by miasto nie było podzielone - mówił. - Praga wymaga docenienia i troski - dodał.

d3y89dk

Stołeczni radni zarzucali z kolei prezydent Warszawy obniżanie nakładów na edukację i kulturę na Pradze, a także brak planów zagospodarowania przestrzennego.

Kaczyński pytany o stołecznych radnych PiS, którzy poparli strategię z 2009 roku, zapewnił, że oni nie są już w partii. Pozostali radni PiS wstrzymali się od głosu, co - zdaniem Kaczyńskiego - było w gruncie rzeczy powiedzeniem nie tej strategii.

W oświadczeniu opublikowanym na stronach stołecznego ratusza Gronkiewicz-Waltz zapewniła natomiast, że nigdy nie pracowano i nie ma zamiaru podjąć prac nad wprowadzeniem opłat dla kierowców za przejazd mostami, tunelami i inną miejską infrastrukturą.

Przekonywała też, że strategia rozwoju systemu transportowego Warszawy to "zbiór narzędzi, stosowanych w Europie i na świecie, wskazujących możliwe rozwiązania prowadzące do równoważenia sytemu transportu". - Możliwość wprowadzenia opłat za korzystanie z mostów, tuneli czy płatnego wjazdu do centrum to jednak tylko jedna z setek opcji. Opcji, na którą się nie godzę - zaznaczyła.

d3y89dk

"Rozwiązaniem, które wprowadzam od lat, jest zachęcanie mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, ale nie poprzez wprowadzanie dodatkowych opłat, a poprzez ułatwienia w podróżowaniu komunikacją miejską poprzez m.in. inwestowanie w nowe autobusy, tramwaje, pociągi SKM i metra, budowę nowej infrastruktury, w tym kluczowe inwestycje: II linia metra i obwodnica Warszawy, a także bardzo popularne parkingi Parkuj i Jedź. To jest prawdziwa alternatywa, która zachęci warszawiaków do przesiadania się z samochodów do komunikacji publicznej" - napisała prezydent stolicy.

Jej zdaniem w ciągu ostatnich lat w Warszawie powstały rozwiązania drogowe, które ułatwiają mieszkańcom poruszanie się po mieście.

Z kolei na konferencji w Sejmie posłowie PiS przekonywali, że utrudnienia w ruchu w Warszawie są coraz większe. - Dziś przejazd Trasą Siekierkowską, Doliną Służewiecką to gehenna. Samochody stoją cały dzień - mówił warszawski poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Kwiatkowski. Domagał się również pilnego zwołania sejmowej komisji infrastruktury, na którym przedstawiciele rządu wyjaśniliby, czy jest przygotowana dokumentacja dotycząca południowej obwodnicy Warszawy.

d3y89dk

Podziel się opinią

Share
d3y89dk
d3y89dk