Trwa ładowanie...

PiS znów goni Platformę Obywatelską

W najnowszym sondażu "Rzeczpospolitej" PO uzyskała 45% poparcia, o 4% mniej niż w lipcu. Notowania PiS wzrosły o 2 punkty procentowe - do 39%. Platforma traci poparcie, bo chce podnieść VAT - oceniają eksperci.
Share
PiS znów goni Platformę Obywatelską
Źródło: PAP
d3jesk1

Sondaż, przeprowadzony przez GfK Polonia, pokazuje, że gdyby wybory odbyły się na początku sierpnia, Platforma zdobyłaby o 16 mandatów mniej niż w lipcu, czyli 222. Poparcie dla SLD utrzymuje się na tym samym poziomie 9%, zaś mimo wzrostu notowań o 1% (do 3%), PSL już po raz piąty w badaniach nie uzyskał wejścia do Sejmu.
Z badania wynika, że poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego wzrosło o 2 pkt proc. i wynosi 39%. – PiS zyskuje na spadku Platformy. Nie jest to dużo, ale też potencjał notowań PiS już raczej nie jest duży – wskazuje dr Bartłomiej Biskup, politolog z UW.

Od czerwca notowania Platformy rosły. – Obecny spadek to najpewniej efekt ostatnich decyzji rządu o podwyżce VAT – mówi Biskup. – Jednak notowania Platformy są raczej stabilne i dość wysokie.

Zdaniem dr. Rafała Chwedoruka z UW spadek notowań Platformy to urealnienie poparcia dla tej partii. – Powoli się kończy miesiąc miodowy, czyli czas, w którym wyborcy są życzliwsi dla zwycięskiej partii – uważa.

d3jesk1

Podziel się opinią

Share
d3jesk1
d3jesk1