Trwa ładowanie...
podatki
+1

PIT 2011 - zobacz, co się zmienia!

Czas rozliczenia dochodów zbliża się nieubłaganie. W tym roku PIT-y musimy złożyć do poniedziałku 30 kwietnia. W tym roku czeka nas w formularzach mała rewolucja. Oto lista zmian.

Share
PIT 2011 - zobacz, co się zmienia!
Źródło: newspix, Fot: Damian Burzykowski
dm0nqpq

Największą i najważniejszą zmianą w formularzach podatkowych, którymi rozliczymy się za 2011 rok, jest brak NIP-u. Zamiast niego musimy teraz wpisać numer PESEL. NIP przyda się jedynie wypełniającym PIT-y przedsiębiorcom. Na naszych stronach można już pobrać aktualne formularze. Ważne! Te z poprzednich lat w tym roku nie obowiązują!

Jaka skala?

Skala podatku dochodowego pozostaje bez zmian. Zresztą za 2012 rok będziemy rozliczać się na tych samych zasadach.

dm0nqpq

Polaków obowiązują dwie skale podatkowe. 18 i 32 proc. Graniczną kwotą jest 85 528 zł. Dla podatników, których roczne dochody nie przekroczą tego progu, podatek za 2011 rok wyniesie 18 proc. dochodów minus kwota zmniejszająca podatek, czyli 556,02 zł.

Osoby z drugiego progu zapłacą 14 839,02 zł + 32 proc. nadwyżki ponad 85 528 zł.

Roczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku to 3091 zł. Koszty uzyskania przychodów, np. z tytułu dojazdów do pracy, pozostały bez zmian.

dm0nqpq

Łatwiej o ulgi

Na początek wyjaśnienie. Wszelkie zmiany w ulgach, m.in. na dziecko, o których premier mówił w expose, nie dotyczą tego roku! Za 2011 rok obowiązują praktycznie te same ulgi co za rok wcześniejszy. Niektóre jednak łatwiej uzyskać.

Największa zmiana dotyczy ulgi internetowej. Jeszcze w zeszłym roku odliczyć można było "wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu będącym miejscem zamieszkania podatnika". Zapis wzbudzał wiele kontrowersji. Pojawiały się wątpliwości, czy można np. rozliczyć internet komórkowy i jakie dokumenty są do tego wymagane.

W rozliczeniach za 2011 rok Ministerstwo Finansów rozwiało wszelkie wątpliwości i ułatwiło rozliczanie ulgi. Teraz odliczyć można po prostu "wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci internet". Nie ma już obowiązku udowadniania, że z sieci korzystało się w miejscu zamieszkania. W nowych regulacjach nie ma też już konieczności posiadania faktury za internet!

Zmiany w uldze na dziecko

Według fiskusa ulga przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego podatnik: wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcje prawnego opiekuna (o ile dziecko z nim mieszkało) lub pełnił funkcję rodziny zastępczej. Dotyczy to również osób sprawujących opiekę zastępczą lub opiekę prawną nad dzieckiem (np. dziadków) - czytaj więcej».

dm0nqpq

W tym roku, tak jak w ubiegłym, odliczeniu podlega 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik opiekował się dzieckiem.

Niewielkiej zmianie uległ za to katalog osób rozliczających się jako samotnie wychowujących dzieci. Część podatników na nowych regulacjach straci. Z rozliczenia jako samotny rodzic nie skorzysta już ojciec lub matka prowadzący gospodarstwo domowe lub wychowujący dziecko wspólnie z innym rodzicem.

Oddajesz krew? Poczujesz ulgę

Także w tym roku osoby honorowo oddające krew mogą liczyć na ulgę. Tym razem wystarczy jedynie zaświadczenie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa MSWiA o ilości oddanej krwi. Ekwiwalent pieniężny za 1 litr pobranej krwi wynosi 130 zł.

W tym roku nie zmieniła się wartość ulgi rehabilitacyjnej. Wciąż można odliczyć do 2280 zł. Rozszerzono natomiast jej zakres. Teraz odliczenia mogą dokonać osoby niewidome i niedowidzące zaliczone do I i II grupy inwalidztwa z tytułu posiadania psa asystującego – do wartości 2280 zł rocznie, bez konieczności dokumentowania tych wydatków.

dm0nqpq

Ważne jest, by czworonóg miał certyfikat psa asystującego. W innym przypadku wydatków na zwierzę odliczyć nie można.

W ramach tzw. praw nabytych część osób, które przed końcem 2006 roku wzięły kredyt, wciąż może stosować ulgę na spłatę kredytu mieszkaniowego. Choć ulga dotyczy niewielkiej grupy podatników, warto zauważyć, że w tym roku odliczeniu podlegają odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza 325 990 zł. To znacznie więcej niż rok temu, gdy kwota ta była o ponad 60 tys. niższa.

dm0nqpq

Podziel się opinią

Share
dm0nqpq
dm0nqpq