Trwa ładowanie...
d4i7ycn
alkohol

Piwo będzie droższe

Za butelkę lub puszkę piwa zapłacimy w tym tygodniu od kilkunastu do trzydziestu groszy więcej niż przed świętami wielkanocnymi - pisze "Polska. The Times".

Share
d4i7ycn

_ Wprowadziliśmy już podwyżkę cen dla hurtowników _ - mówi Paweł Kwiatkowski, rzecznik Kompanii Piwowarskiej. Butelka Tyskiego będzie droższa o ok. 11 groszy, a za puszkę tego samego piwa trzeba będzie zapłacić o 14 groszy więcej. Piwo drożeje, bo browary muszą płacić więcej za surowce do jego produkcji. Te koszty to około jedna trzecia ceny piwa. Niektóre surowce podrożały nawet o kilkaset procent.

|

d4i7ycn

_ Cena chmielu od września ubiegłego roku wzrosła pięciokrotnie, a słód tylko od początku roku zdrożał o 70 proc. _ - wylicza Kwiatkowski. Średnio o 40 proc. więcej trzeba też płacić za puszki aluminiowe oraz butelki. Podwyżki cen hurtowych zapowiada także Grupa Żywiec.
_ Z naszych obliczeń wynika, że butelka lub puszka piwa w sklepie może zdrożeć nawet o 30 groszy _ - mówi Eliza Panek z Grupy Żywiec.

Dlaczego surowce tak bardzo podrożały? Zdaniem browarników winne są biopaliwa. Część rolników, którzy do tej pory uprawiali chmiel i jęczmień, przerzuciła się na rzepak (olej rzepakowy jest jednym z komponentów biopaliwa). Uprawa tej rośliny jest mniej pracochłonna od jęczmienia, a w dodatku można otrzymać dotacje od państwa. Drugim powodem są gorsze zbiory jęczmienia i chmielu - w ubiegłym roku były one mniejsze w całej Europie aż o 30 proc. niż w 2006 r.

Więcej na ten temat w "Polska. The Times".

d4i7ycn

Podziel się opinią

Share
d4i7ycn
d4i7ycn