Trwa ładowanie...
cmentarz
30-10-2013 06:50

Płać, bo stracisz grób

Grób przeznaczony do likwidacji z powodu braku opłat - takie monity wielu Polaków znajdzie 1 listopada na mogiłach bliskich. Za utrzymanie grobu przez 20 lat niektórzy będą musieli zapłacić nawet 2 tys. zł - informuje "Metro".

Płać, bo stracisz gróbŹródło: WP.PL, fot: Ula Lesman
dfrjnjf

Zgodnie z prawem po 20 latach od pogrzebu, jeśli bliscy nie zapłacą za następne 20 lat, administrator cmentarza może zlikwidować grób i sprzedać miejsce komuś innemu. - Mamy kilkaset mogił z zaległymi opłatami - mówi Tomasz Piekarski, kierownik Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, gdzie już rozłożono laminowane kartki przypominające o konieczności uiszczenia 1560 zł.

- Likwidujemy 200-250 mogił rocznie. Ale nie od razu. Zwykle odczekujemy kolejne kilka lat. Staramy się też przesyłać informacje pocztą, na adresy podane w kartotekach. Właśnie wnioskuję do sanepidu o ekshumacje grobów, którym 20-letni okres minął w latach 1999-2002. Szczątki trafią do zbiorowych mogił - mówi Piekarski.

Na niektórych cmentarzach można spodziewać się podwyżek opłat za użytkowanie grobów. - Część nekropolii chce wyglądać jak parki, więcej wydaje na pielęgnację zieleni, utrzymanie alejek. Tam, gdzie większość opłat to koszty wywozu śmieci, opłaty mogą być dużo niższe - mówi Piotr Banaczyk z Polskiej Izby Pogrzebowej.

dfrjnjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfrjnjf