Trwa ładowanie...
waluty
07-11-2016 13:02

Po uwolnieniu kursu funta egipska giełda oszalała

Akcje największych egipskich spółek skoczyły ostro w górę już drugi dzień z rzędu w niedzielę, po tym jak bank centralny ogłosił wprowadzenie płynnego kursu waluty. Obawy przed utratą płynności przez kraj spadły.

Po uwolnieniu kursu funta egipska giełda oszalałaŹródło: AFP, fot: KHALED DESOUKI / AFP
d3o3zzj
d3o3zzj

Akcje największych egipskich spółek skoczyły ostro w górę już drugi dzień z rzędu, po tym jak bank centralny ogłosił wprowadzenie płynnego kursu waluty. Obawy przed utratą płynności przez kraj spadły.

Indeks egipskich blue chipów wzrósł w niedzielę o 6,1 proc., najszybciej od marca tego roku, przy bardzo wysokich obrotach. Osiągnął przy tym najwyższy poziom od kwietnia 2015 r.

Największy notowany na giełdzie bank w Egipcie, Commercial International Bank podwyższył dzienny limit transakcji walutowych o 10 proc. Oczekuje się, że to on najbardziej skorzysta na oczekiwanym wzroście handlu i napływu kapitału do Egiptu.

Szacuje się, że większość biznesu, zajmującego się handlem międzynarodowym wróci teraz z czarnego rynku do legalnych banków.

d3o3zzj

Akcje na egipskiej giełdzie rosły już 3,4 proc. w czwartek, zaraz po decyzji banku centralnego, który zrezygnował z powiązania z dolarem na poziomie 8,8 egipskich funtów. Nie interweniował na rynku i pozwolił, by kurs funta spadł do poziomu 15,50.

W niedzielę egipska waluta dalej spadała aż do poziomu 16 funtów za dolara. Analitycy rynku oceniali, że spadki będą o wiele większe. Stabilizacja kwotowań waluty zachęciła inwestorów na rynku akcji.

- Dzisiaj rynek przerósł to, co działo się w czwartek, bo traderzy mają już większą wiedzę o tym, jak rynek wycenia walutę, po latach sztucznego utrzymywania kursu - powiedział Agencji Reutera Ibrahim Nimr, analityk techniczny w Cairo's Naeem Brokerage.

Nimr podkreślił, że liberalizacja waluty przybliży Egipt do zabezpieczenia 12 mld dolarów pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W jego opinii utrzyma to optymizm na giełdzie przynajmniej przez kilka miesięcy, a indeks, który osiągnął wartość 9350 punktów w niedzielę, może przekroczyć nawet 10 tysięcy punktów na fali obecnych wzrostów.

d3o3zzj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o3zzj