Trwa ładowanie...

Podatki zapłacisz przez internet

Od sierpnia podatnicy będą mogli rozliczyć się z fiskusem za pomocą specjalnego portalu internetowego. Na pierwszy ogień pójdą trzy daniny na rzecz państwa - podaje "Rzeczpospolita".

Podatki zapłacisz przez internetŹródło: Fotolia
d2pmptw
d2pmptw

Obecnie Ministerstwo Finansów przeprowadza testy techniczne systemu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem od połowy sierpnia uiszczenie podatku od: spadków i darowizn, czynności cywilnoprawnych oraz karty podatkowej będzie możliwe bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

Za pomocą portalu tworzonego przez MF będzie można nie tylko zadeklarować podatek, ale także prowadzić korespondencje z urzędem skarbowym. Ministerstwo zapewnia, że możliwe będzie odebranie wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, sprawdzenie stanu sprawy, złożenie wniosku i automatyczne wygenerowanie zaświadczenia i wpisu.

Dziś teoretycznie istnieje możliwość kontaktu z urzędem przez internet, ale pracownicy fiskusa podchodzą do tego dosyć niechętnie. Od 18 sierpnia, czyli momentu uruchomienia serwisu, będą miały obowiązek porozumiewać się z podatnikami przy jego pomocy. Oczywiście wciąż będzie istniała możliwość rozliczenia i wymiany korespondencji w tradycyjnej formie.

W ocenie Ernesta Frankowskiego z firmy Deloitte wprowadzenie możliwości rozliczenia się na początku tylko z niektórych podatków jest dobrym rozwiązaniem. - PCC czy podatek od spadków i darowizn są rozliczane znacznie rzadziej niż inne, przy czym podatnicy składają je w różnych terminach, więc zwiększa się szansa, że infrastruktura informatyczna nie będzie przeciążona - zauważa w rozmowie z "RZ" Frankowski.

d2pmptw

Ministerstwo Finansów zapewnia, że stopniowo wprowadzane będą kolejne moduły portalu. Na początku 2015 r. za jego pomocą złożą rozliczenie roczne PIT osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. W 2016 r. mają być gotowe elementy obsługujące PIT i CIT, a rok później VAT. Testuje się już kanał do przesyłania deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40, które od 1 stycznia 2015 r. będzie można przesyłać tylko w sposób elektroniczny.

d2pmptw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pmptw