Trwa ładowanie...

Podręcznikowy chaos w szkołach

Żaden z potrzebnych na 1 września podręczników nie został dopuszczony do użytku. Zdenerwowani pośpieszną reformą rodzice znów strajkują - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".

Podręcznikowy chaos w szkołachŹródło: Eastnews, fot: East News
d3n9v5i
d3n9v5i

Likwidacja gimnazjów wymusiła na ministerstwie opracowanie nowych podstaw programowych, czyli dokumentów określających, czego uczą się dzieci w kolejnych klasach.

W rezultacie niezgodny z podstawą programową stał się np. rządowy "Nasz Elementarz" dla klas pierwszych, który opracowano za rządów PO-PSL" - pisze gazeta.

Dotąd wszystko wskazywało na to, że podręcznik ten pójdzie do kosza. W styczniu minister Anna Zaleska oświadczyła jednak, że "Nasz Elementarz" zostaje, ale MEN nie nie będzie zajmować się poprawianiem podręcznika (potrzebne byłoby m.in. dołączenie do elementarza zajęć z podstaw oprogramowania i przygotowanie dłuższych tekstów).

Organizacje pozarządowe i nauczyciele postanowili więc sami zaktualizować książkę. "Nowy elementarz", teraz pod tytułem "My i nasz elementarz" zawiera uwagi nauczycieli zebrane w ciągu ostatnich trzech lat. Autorzy podręcznika muszą teraz przejść przez procedurę dopuszczenia książki do użytku.

d3n9v5i

Niestety, "na razie żadna z książek, które będą potrzebne 1 września 2017 r. nie uzyskała jeszcze stempelka MEN" - zauważa "Gazeta Wyborcza". Do 17 marca w resorcie złożono 64 takie wnioski. Ich autorzy czekają, aż resort wyznaczy rzeczoznawców, którzy będą mieli miesiąc na zrecenzowanie podręczników.

Pośpiech w pracy nad podstawami programowymi i sposób postępowania z nowymi podręcznikami rozzłościł dużą grupę rodziców. W poniedziałek po raz kolejny zastrajkują przeciw tak wprowadzanej reformie - podsumowuje "GW".

d3n9v5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n9v5i