Trwa ładowanie...
d4fuw36
d4fuw36

Podwyżki dla nauczycieli

Weszła w życie nowelizacja Karty Nauczyciela, zwiększająca w tym roku, w stosunku do ubiegłego, kwotę bazową, służącą do obliczenia średniego wynagrodzenia nauczycieli. Ta zmiana spowoduje podwyżkę płac nauczycieli.
Share
d4fuw36

Jak informuje Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej, prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację 21 grudnia. Zmienione przepisy obowiązują od 1 stycznia 2008 r.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, kwota bazowa wyniesie w tym roku 2074,15 zł, czyli będzie wyższa o 10 proc. w stosunku do obowiązującej w ubiegłym. Podniesienie kwoty bazowej oznacza, że średnie wynagrodzenie nauczycieli stażystów wzrośnie o 155 zł, nauczycieli kontraktowych - o 193 zł, mianowanych - o 271 zł, a dyplomowanych o 348 zł.

Zwiększeniu kwoty bazowej towarzyszy zwiększenie subwencji oświatowej o 1,85 mld zł. Wraz ze środkami, które już wcześniej były przeznaczone na zwiększenie subwencji, daje to 2,7 mld zł na podwyżki.

d4fuw36

Niezadowolenie z wysokości proponowanych podwyżek wyraża od początku grudnia (wtedy Sejm znowelizował Kartę Nauczyciela) Związek Nauczycielstwa Polskiego; zapowiada zorganizowanie 18 stycznia manifestacji w Warszawie.

ZNP domaga się 50-proc. wzrostu płac zasadniczych nauczycieli i popiera zwiększenie kwoty bazowej dla nauczyciela stażysty, czyli zaczynającego pracę w zawodzie, z 82 do 100 proc.; pociągnęłoby to za sobą podniesienie średniego wynagrodzenie nauczycieli na pozostałych stopniach awansu zawodowego. Według wiceminister edukacji, Krystyny Szumilas, spełnienie postulatu związkowców spowodowałyby skutki finansowe dla przyszłorocznego budżetu w wysokości 7 mld zł.

Zobacz też:
"Ostatnia szansa" górników
Więcej w portfelu

d4fuw36

Podziel się opinią

Share
d4fuw36
d4fuw36