Trwa ładowanie...

Polacy mówią wódce nie!

Spada spożycie wódki. Polacy częściej wybierają piwo i wino. Rośnie też liczba abstynentów. Oto wnioski płynące z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

Polacy mówią wódce nie!Źródło: Jupiterimages
d1v71ts
d1v71ts

Jak podaje "Rzeczpospolita" powołując się na sondaż CBOS-u, 76 proc. Polaków przyznaje się do spożywania alkoholu. 65 proc. z nich deklaruje, że na półkę z butelką zagląda dość rzadko. Jeszcze trzy lata temu sporadyczne picie deklarowało zaledwie 53 proc. respondentów.

Abstynentów też mamy coraz więcej. Z badań wynika, że jeszcze w 2000 roku tylko 16 proc. z obywateli mówiło o sobie abstynent. Przez dziesięć lat dużo się zmieniło w naszym spożyciu i dziś już 22 proc. nie pije w ogóle.

Zdaniem ekspertów, wynikiem zmniejszonego spożycia alkoholu przez Polaków, a przede wszystkim zmiana upodobań w kwestii trunków wypływa z pracy. Rodacy obecnie traktują pracę jako dobro najwyższe, nie zaś jako konieczność. Zakończył się też okres, w którym obchodzenie zakrapianych imienin czy urodzin w pracy było normą. Kolejnym czynnikiem jest rosnąca moda na spożycie piwa. Przychodzi do nas z Czech i Niemiec. Także jakoś produkowanego w Polsce złocistego trunku z biegiem lat się poprawiła.

Wciąż jednak zaledwie 20 proc. społeczeństwa spożywa aż 70 proc. sprzedawanego alkoholu. Oznacza to, że część z nas pije mniej i rzadziej, jednak ci co robią to często, spożywają ogromne ilości alkoholu.

d1v71ts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v71ts