Trwa ładowanie...

Polacy muszą nauczyć się jeździć!

Więcej autostrad nie zmniejsza odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli. Polacy nie potrafią jeździć po nowych drogach - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Polacy muszą nauczyć się jeździć!Źródło: Jupiterimages
d2o2nk3

Więcej autostrad nie zmniejszy cen polis komunikacyjnych. Bo Polacy nie potrafią jeździć po nowych drogach - pisze "Rzeczpospolita".

Z danych policji wynika, że rozwój sieci autostrad obniża liczbę kolizji. Jednocześnie gdy już dojdzie do wypadku, to jest on znacznie groźniejszy w skutkach. Większe są więc z tego tytułu zobowiązania ubezpieczycieli. A ponieważ pod względem wypłacanych odszkodowań nie widzą oni dla siebie korzyści, nie zaoszczędzi też Kowalski.

- Większa liczba autostrad teoretycznie zmniejsza liczbę wypadków, ale oznacza też, że więcej kierowców z nich korzysta. W ogólnym rozrachunku utrzymany zostanie status quo - mówi dla "Rz" Tomasz Piekarski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Generali.

d2o2nk3

Zdaniem ekspertów dopiero odpowiednio rozwinięta sieć dróg szybkiego ruchu mogłaby znacząco ograniczyć liczbę zdarzeń na drogach. Teraz rocznie dochodzi do 400 tys. kolizji i 50 tys. wypadków.

Mimo to firmy ubezpieczeniowe myślą o uzależnieniu składki polis komunikacyjnych od typu dróg, po jakich porusza się kierowca. Premiowana byłaby jazda po autostradach. Mniej płaciliby też mieszkańcy miast, w których podbudowano dużo rond.

Aby jednak wprowadzić nowe zasady, muszą się zmienić umiejętności oraz kultura jazdy polskich kierowców.

- To, co dzieje się na naszych drogach, często sprawia, że włos się jeży na głowie: kierowcy zawracają i jadą pod prąd, parkują, cofają, gdy minęli właściwy zjazd. Ostatnio widziałem nawet na wysokości węzła Konotopa parę autostopowiczów - mówi dla "Rz" Paweł Boryczka, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Uniqa.

d2o2nk3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o2nk3
d2o2nk3