Trwa ładowanie...

Polacy rozliczają ekipę rządzącą

Mija drugi rok rządów premiera Donalda Tuska. Ekipa rządząca jest zadowolona ze swoich osiągnięć. Opozycja twierdzi, że ten czas został zmarnowany. A prawda jak zwykle leży po środku.

Polacy rozliczają ekipę rządzącąŹródło: PAP
d1q0l3p
d1q0l3p

Skuteczna walka z kryzysem gospodarczym, wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, efektywne wykorzystanie funduszy unijnych, budowa dróg ekspresowych i autostrad, "Orliki", uzawodowienie armii, wyjście polskich żołnierzy z Iraku oraz rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - to według polityków Platformy najważniejsze sukcesy rządu Donalda Tuska.

Liderzy Platformy pytani, czego nie udało się dokonać rządowi w ciągu dwóch lat, wymieniają m.in.: fragmentaryczną reformę służby zdrowia i systemu emerytalnego, dwukrotne fiasko wejścia w życie ustawy medialnej, zbyt wolne tempo prywatyzacji oraz kosmetyczną, zamiast radykalnej, reformę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Jesteśmy poważnym graczem na arenie międzynarodowej. Szczęśliwie - dzięki rządowi Donalda Tuska - skończył się okres, kiedy Polska chodziła naburmuszona po salonach europejskich - powiedział wiceszef klubu PO, a do niedawna minister w kancelarii premiera Rafał Grupiński.

"Rządy PO to stracony czas"

Według polityków PiS, rząd Donalda Tuska nie spełnił praktycznie żadnej ze swoich obietnic. Krytykują zwłaszcza pracę ministrów skarbu, zdrowia i finansów. W ich opinii, dwa lata sprawowania władzy przez obecną ekipę rządową to "zmarnowany czas".

d1q0l3p

- To ekipa, która przez dwa lata wyrządziła Polsce więcej szkód niż jakakolwiek inna ekipa po 1989 roku. Są to dwa lata zmarnowane - tak ocenił dotychczasowe działania rządu szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

Według Brudzińskiego, szczególnie nie sprawdzają się: minister skarbu Aleksander Grad, minister zdrowia Ewa Kopacz i minister finansów Jacek Rostowski. Głównym zarzutem jaki Brudziński przedstawił wobec Grada jest to, w jaki sposób rozwiązuje problemy stoczni.

"Platforma nie zdemontowała IV RP"

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski, oceniając dwa lata rządów Donalda Tuska, powiedział w niedzielę, że Platforma Obywatelska w tym czasie "nie zdemontowała IV RP Jarosława Kaczyńskiego".

- Ewidentnie widać, że praktyki działania tamtych rządów trwają do dziś. Nie chodzi mi tylko o podsłuchy, ale o konkretne rozwiązania ustrojowe takie jak na przykład Centralne Biuro Antykorupcyjne. Nie została ta instytucja rozwiązana, chociaż i PO i my uważaliśmy, że to jest policja polityczna - oświadczył Napieralski.

d1q0l3p

Szef SLD wskazał też na działalność IPN, który jego zdaniem „niszczy ludzi”, oraz na powrót do lustracji. - Widać, że IV RP ma się dobrze i PO jej nie demontuje, nie chce jej zakończenia i zbudowania normalnej Polski bez podsłuchów, bez szczucia jednych na drugich - podkreślił.

Joanna Senyszyn uważa, że rząd Donalda Tuska można pochwalić tylko za wycofanie polskich żołnierzy z Iraku. Eurodeputowana SLD powiedziała, że rządowi nie udała się żadna reforma. Jedyną reformą, jakiej dokonał premier Tusk, była reforma jego rządu. - Najbardziej zreformował Schetynę - dodała Joanna Senyszyn. Budowa "Orlików" to zdaniem eurodeputowanej osiągnięcie na miarę wójta gminy. - Premier Tusk jest takim wójtowym premierem, bo takie ma osiągnięcia - powiedziała eurodeputowana SLD.

Polacy nie wierzą Platformie

GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytała Polaków, co sądzą o partii rządzącej. PO jest uważana za partię o poglądach liberalnych - tak myśli 38% badanych. Poglądy konserwatywne dostrzega w niej zaledwie 3%. W obszarze działań publicznych partia Tuska kojarzy się Polakom głównie z prywatyzacją.

d1q0l3p

63% respondentów jest zdania, że nie zapewnia obywatelom równego dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji (29% - że zapewnia), 54% sądzi, że nie pomaga przedsiębiorcom w trudnej sytuacji (27% - że pomaga), a 60%, że nie prowadzi polityki ułatwiającej start życiowy młodzieży (28% ma zdanie przeciwne) - czytamy w "Rz".

Według więcej niż połowy wyborców (59%) pod rządami PO sprawy w kraju przybierają niewłaściwy obrót, a 66% jest zdania, że partia nie realizuje obietnic wyborczych.

Z badania wynika też, że 49% Polaków nie chce, by PO rządziła kolejną kadencję. Na wizerunku Platformy cieniem położyły się ostatnie afery wykryte przez CBA. Na pytanie, z czym się kojarzy PO, aż 66% badanych odpowiada, że z aferami, a 51% - ze skłonnością do nadużywania władzy do walki politycznej.

Sondaż dla "Rz" został przeprowadzony od 5 do 10 listopada na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób metodą wywiadów ankietowych.

d1q0l3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q0l3p