Trwa ładowanie...
d1508z9

Polacy szturmują giełdę!

W pierwszej połowie 2009 roku otworzyliśmy prawie trzy razy tyle rachunków maklerskich co w całym 2008! - wynika ze wspólnych badań GPW i KDPW.
Share
Polacy szturmują giełdę!
Źródło: Jupiterimages
d1508z9

Dane opublikowane przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wyjaśniły długotrwałą hossę na warszawskiej giełdzie.

_ Liczba rachunków wzrosła w pierwszej połowie 2009 o 87 038, podczas gdy w ciągu całego 2008 roku o 32 397 _ - podała Iwona Sroka, prezes KDPW.

Informacje te sumują dane z całego okresu od stycznia do czerwca. Niemniej oczywiste jest, że rosły z czasem. Wzrost jednodniowy 4 proc. WIG20, który miał miejsce w zeszłym tygodniu, był zapewne efektem ciągle rosnącego zainteresowania giełdą. Stąd też wyszły nici z wieszczonej przez analityków korekty.

d1508z9

Dowodem wzmożonego zainteresowania jest też większa niż przed rokiem liczba małych transakcji na GPW, którą wykazało badanie. To oznacza, że przybywa Polaków, którzy swoje małe oszczędności lokują bezpośrednio na parkiecie.

_ Większa liczba indywidualnych inwestorów zwiększa płynność rynku _ - podsumował minione półrocze na giełdzie Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Dodał też, że otrzymuje sygnały z TFI o rosnącym zainteresowaniu funduszami, inwestującymi w akcje. Jednocześnie w zeszłym tygodniu NewConnect, młodszy brat GPW, pobił swój rekord obrotów - 60,7 miliona złotych. Dla porównania to podobny obrót, jaki wykonano na NewConnect przez cały czerwiec - prawie 65 milionów złotych.

Tomasz Kamiński
Wirtualna Polska

d1508z9

Podziel się opinią

Share
d1508z9
d1508z9