Trwa ładowanie...

Polacy zasmakowali w tureckich orzechach

W ubiegłym roku nastąpił wysoki wzrost importu żywności z Turcji, głównie orzechów - wynika z opracowania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Share
Polacy zasmakowali w tureckich orzechach
Fot: Shutterstock/Dionisvera
d16u1zv

Resort obliczył, że wzrost wartości importu wyniósł około 35 proc. w porównaniu do 2014 roku. Wartościowo wyniósł on 248 mln euro. Jak tłumaczy ministerstwo zmiana ta wynikała przede wszystkim z większego niż rok wcześniej importu orzechów.

Z kolei zwiększony import makuchów sojowych wpłynął na wzrost, o 22 proc., wartości importu z USA, który w efekcie osiągnął poziom 248 mln euro.

d16u1zv

Ponadto, przywóz z Portugalii wzrósł o 47 proc., co było efektem większych zakupów m.in. wina, cytrusów oraz przetworzonych pomidorów. Wartość importu towarów rolno-spożywczych z Portugalii wyniosła 89,0 mln euro.

W rezultacie większych niż przed rokiem zakupów bananów z Kolumbii, import z tego kraju wzrósł o 46 proc. do wartości 67 mln euro.

Ponadto, import towarów rolno-spożywczych do Polski wzrósł m.in. z takich państw jak Tanzania (o 45 proc.), Malawi (o 45 proc.), Paragwaj (o 27 proc.), Irlandia (o 27 proc.) oraz Wietnam (o 25 proc.).

d16u1zv

Podziel się opinią

Share
d16u1zv
d16u1zv