Trwa ładowanie...

Policjant nad przepaścią

Przypadków samobójstw policjantów jest średnio kilkanaście rocznie

Policjant nad przepaścią
d4e7o5k
d4e7o5k

Przypadków samobójstw policjantów jest średnio kilkanaście rocznie. Według ekspertów tragediom mogłyby zapobiec obowiązkowe testy psychologiczne dla funkcjonariuszy - donosi "Rzeczpospolita".

Jak wylicza szef NSZZ Policjantów Antoni Duda, w ciągu ostatniej dekady targnęło się na swoje życie blisko 200 policjantów, a według szacunków drugie tyle usiłowało to zrobić. Jako najczęstsze powody podawane są problemy osobiste i nieporozumienia w domu, ale zdarza się też, że są nękani przez przełożonych.

Według ekspertów zły stan funkcjonariuszy można byłoby w porę dostrzec, gdyby byli poddawani regularnym badaniom. "Tymczasem policjant spotyka się z psychologiem, kiedy jest przyjmowany do służby, a później często przez całe życie nie ma z nim kontaktu" - mówi Duda. Jak dodaje, cykliczne wizyty u specjalistów są obowiązkowe m.in. w Niemczech czy Hiszpanii.

W polskiej policji jest ok. 200 psychologów. Funkcjonariusz może zawsze skorzystać z porady, kiedy sam ma taką potrzebę albo jeżeli skieruje go do psychologa przełożony - mówi Grażyna Puchalska z KGP. Jak podkreśla "Rz", jednak rzadko pojawiają się u specjalisty, bo boją się, że zostaną naznaczeni.

MA

d4e7o5k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e7o5k