Polityka nadal najważniejsza

Tydzień an GPW rozpoczął się nerwowo. Oczy polskich inwestorów zwrócone są na Krym, a tam jest nadal niespokojnie lub wręcz coraz bardziej nerwowo. Od paniki chroni nas chłodna na razie reakcja rynków globalnych.

Obraz
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers DM

Jak na razie nic nie zapowiada pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie. Rosja ewidentnie czeka na pozytywny wynik referendum na Krymie, po czym uzna, iż to jego mieszkańcy zdecydowali o przyłączeniu tego obwodu do Federacji. USA zapowiedziały, iż nie uznają wyników referendum, mamy zatem taki czas przeczekania do niedzieli (kiedy głosowanie się odbędzie), następnie dużą niewiadomą będzie jak (do oczywistego) do wyniku ustosunkuje się Rosja (czy np. postawi ukraińskim jednostkom ultimatum w postaci opuszczenia półwyspu), jak władze w Kijowie (będące niemal bankrutem), a jak Zachód. Tak napięta sytuacja geopolityczna nie sprzyja kupowaniu akcji i to widać było wczoraj na naszym parkiecie. Jednak pomimo kilku nerwowych sesji z powodu Ukrainy, WIG20 jest w tym roku tylko minimalnie pod kreską. W USA S&P500 jest przy historycznych maksimach, ale od początku roku
jest to umiarkowany wzrost o nieco ponad 2%. Rynki te nie dzieli zatem przepaść. Jeśli dodamy do tego fakt, iż chiński Hang Seng jest niemal 13% niżej niż na początku roku (a w ubiegłym roku WIG20 korelował z tym indeksem znacznie lepiej niż z S&P500, czy choćby z indeksami europejskimi), okazuje się, iż nasz rynek nie wygląda źle i teza, iż inwestorzy na Książęcej panikują wobec rozwoju sytuacji na Krymie nie jest do końca uprawniona.

Tym niemniej, nie ulega wątpliwości, iż nasz parkiet będzie bardziej podatny na rozwój sytuacji za wschodnią granicą niż Wall Street, choćby ze względu na fakt, iż ewentualne sankcje będą bardziej odczuwalne w polskiej gospodarce niż w USA, czy też wielu krajach Europy Zachodniej. A te stają się coraz bardziej prawdopodobne. Odwołana wizyta Kerrego w Rosji oznacza, iż Moskwa zamierza utrzymać twardy kurs. Choć konsekwencje są trudne do przewidzenia, a co za tym idzie (tym bardziej) do przeliczenia na straty dla gospodarki, takie starcie oznacza niepewność i nerwowość na rynkach. Punktem zaczepienia jest niedzielne referendum i wydaje się, że do tego czasu nie nastąpi nic, co uspokoiłoby sytuację. Po niezłej sesji w Azji, Warszawa zaczyna notowania jedynie na „Zero”. Kontrakty w Europie Zachodniej zaczęły na plusach, ale już dość wyraźnie się cofają.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

| Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

UE inwestuje miliardy w drogi i kolej. Oto czym jest TEN-T
UE inwestuje miliardy w drogi i kolej. Oto czym jest TEN-T
Przelewy w Polsce. Od takiej kwoty bank zawiadomi skarbówkę
Przelewy w Polsce. Od takiej kwoty bank zawiadomi skarbówkę
Aldi zmienia zdanie. Nowe podejście do kas i promocji
Aldi zmienia zdanie. Nowe podejście do kas i promocji
Polskie gruszki nareszcie w marketach. Oto ceny naszych owoców
Polskie gruszki nareszcie w marketach. Oto ceny naszych owoców
Ukraińcy nadal mogą pracować na polskiej wsi. Legalny pobyt wydłużony
Ukraińcy nadal mogą pracować na polskiej wsi. Legalny pobyt wydłużony
Nowa opłata od jutra? Lidl i Biedronka zabierają głos
Nowa opłata od jutra? Lidl i Biedronka zabierają głos
Księża seniorzy żyją w bogactwie? Oto ich emerytury
Księża seniorzy żyją w bogactwie? Oto ich emerytury
Owinęli wokół palca. Oszuści ukradli ponad milion złotych mężczyźnie
Owinęli wokół palca. Oszuści ukradli ponad milion złotych mężczyźnie
Fala zwolnień grupowych w Krakowie. Setki osób mogą stracić pracę
Fala zwolnień grupowych w Krakowie. Setki osób mogą stracić pracę
Kryzys Allegro w internecie. Pracownicy nie zostawiają suchej nitki
Kryzys Allegro w internecie. Pracownicy nie zostawiają suchej nitki
Tryb zimowy w oknach. Wyjaśniamy, jak go ustawić
Tryb zimowy w oknach. Wyjaśniamy, jak go ustawić
Ministra oburzona cenówkami w Biedronce. Mamy komentarz UOKiK
Ministra oburzona cenówkami w Biedronce. Mamy komentarz UOKiK