Trwa ładowanie...

Polityka wystraszyła inwestorów

Wczorajsza sesja na warszawskiej giełdzie nie wyglądała najlepiej i nawet rekordy na Wall Street nie pomogły bykom, by ten obraz zmienić. Nie ma się więc co dziwić, że po rozczarowującym zakończeniu sesji za oceanem i nie najlepszych notowaniach na rynkach azjatyckich początek był na GPW spadkowy.

Share
Polityka wystraszyła inwestorów
Źródło: Fotolia
dgs71af

WIG20 rozpoczął dzień blisko półprocentowym spadkiem i w kolejnych minutach jeszcze nieznacznie się osunął. Przez kolejne godziny jednak indeks naszych blue chipów utknął pomiędzy poziomem otwarcia sesji a poziomem porannego minimum. Wybicie z tej długiej i męczącej konsolidacji nastąpiło tuż przed godziną 14.00. Niestety dołem. Co prawda pogłębienie spadków nie było zbyt znaczące, jednak po słabych danych z amerykańskiej gospodarki (spadek PKB w ujęciu zannualizowanym o 2,9% przy prognozie -1,7% oraz spadek zamówień na dobra trwałego użytku o 1%) trudniej już było bykom bronić rynku. Zwłaszcza że do głosu doszła polityka i wniosek premiera Donalda Tuska o wotum zaufania dla rządu. Choć wydaje się, że jest spora szansa, by głosowanie w Sejmie odbyło się po myśli premiera, to jednak cień niepewności zawsze istnieje i pomimo dość dobrego startu notowań za oceanem (co po słabych danych było jednak sporym zaskoczeniem) nie było już nam dane odrobić wcześniejszych strat.

Obroty osiągnęły dziś poziom nieco powyżej 0,8 miliarda złotych. Wzrost zanotowało jedynie 75 spółek, a spadek - 254. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem o -1,57%, WIG50 spadł o -1,46%%, a WIG250 o -0,93%. Najlepiej prezentowały się spółki mediowe, najsłabiej – spożywcze, chemiczne i budowlane.

Wśród spółek z indeksu WIG20 najsłabiej prezentowały się spółki z sektora finansowego. Najbardziej ucierpiał dziś mBank spadając o -2,14%. Pozostali przedstawiciele sektora również zanotowali spore spadki. PZU spadło o -1,99%, PKOBP o -1,65%, PEKAO o 1,13%, Alior o -1,37 a BZWBK przecenił się o -1,07%. Nienajlepiej poradziły sobie dziś również: JSW (-4,68%), Kernel (-3,83%), Synthos (-3,09%), Bogdanka (-2,56%) i PGE (-2,06%). Na plusie dzień zakończył jedynie Eurocash, ale wzrost o 0,26% to nie jest zbyt duże osiągnięcie. Dziś na GPW zadebiutowała spółka PCC Rokita S.A. Jest to 458 spółka notowana na Rynku Głównym. Podstawowym obszarem działalności Emitenta są produkcja i handel wyrobami chemicznymi, które wykorzystywane są w przemyśle tworzyw sztucznych, budowlanym, tekstylnym oraz w segmencie chemii przemysłowej. Pierwsze transakcje na akcjach debiutanta odbyły się po kursie o 3 złote wyższym od ceny emisyjnej, która wynosiła 33 złote. Niestety szybko początkowe zyski stopniały i ostatecznie cena
zamknięcia wyniosła 33,16 zł. Wśród małych i średnich spółek dobrze wypadły dziś: Gant, Duon, Rafako, DM WDM, Grajewo, EkoExport, Rank Progress, Intercars, Pelion i Sanok. Najsłabiej zaś prezentowały się: Agroton, Konsorcjum Stali, LCCorp, Cormay, PCGuard, Bytom, Hawe, Bioton i Mostostal Zabrze.

dgs71af

Ostatnie sesje nie rozpieszczają inwestorów na GPW. Słabość strony popytowej na warszawskim parkiecie w momentach bardzo dobrego zachowania rynków bazowych jeszcze bardziej się pogłębiła gdy tam sytuacja zaczęła się nieco komplikować. To nie jest dobra prognoza na najbliższy czas. Szczególnie gdybyśmy byli świadkami większej korekty na rynkach zachodnich. Swoje trzy grosze dołożyła dziś polityka i niepewność inwestorów co do wyniku głosowania nad wotum zaufania dla rządu. Wielu wolało profilaktycznie pozbyć się akcji, czekając na rozstrzygnięcia co do losu premiera Tuska i jego gabinetu.

Piotr Trzciński

makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dgs71af

Podziel się opinią

Share
dgs71af
dgs71af