Trwa ładowanie...
emigracja

Polscy spece poszukiwani

Zagraniczne firmy szukają u nas przede wszystkim inżynierów, spawaczy i informatyków. Przed głębokim drenażem polskiego rynku chroni nas mocny złoty, który zmniejsza opłacalność emigracji zarobkowej - pisze "Rzeczpospolita".

Share
Polscy spece poszukiwani
Źródło: PAP
d42p8eg

_ Coraz rzadziej rekrutujemy do pracy za granicą ludzi bez kwalifikacji. Łatwiej znaleźć ich na miejscu – w Irlandii czy w Anglii. Zagraniczni pracodawcy szukają teraz w Polsce specjalistów, przede wszystkim tych z doświadczeniem _ - mówi Konrad Pawlak, prezes spółki Work Service International, która zajmuje się głównie zagraniczną rekrutacją.

Na pierwszym miejscu najbardziej poszukiwanych na Zachodzie pracowników są fachowcy z wykształceniem technicznym, przede wszystkim inżynierowie różnych specjalności – wynika z danych portalu Pracuj.pl oraz z sondy, którą przeprowadziliśmy w największych agencjach zatrudnienia (Work Service, Randstad/Active Plus, Adecco).

|

d42p8eg

Na atrakcyjne zarobki za granicą mogą liczyć technicy, spawacze, operatorzy wózków widłowych, monterzy, elektromonterzy. Wielu z nich decyduje się na wyjazd, zwłaszcza do Skandynawii, gdzie wynagrodzenia sięgają 28 euro za godzinę, a od podatku można odliczyć koszty dojazdu do Polski.

Już teraz w setkach ofert pracy z Zachodu mogą przebierać cenieni w świecie polscy specjaliści IT, szczególnie programiści. np. z dobrą znajomością języka Java.

Spory popyt jest także na polskich specjalistów od sprzedaży – koordynatorów i kierowników regionalnych oraz przedstawicieli handlowych z techniczną specjalizacją.

Na szczęście dla polskich pracodawców wzmocnienie złotego ograniczyło w bieżącym roku opłacalność wyjazdów zarobkowych.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

d42p8eg

Podziel się opinią

Share
d42p8eg
d42p8eg