Trwa ładowanie...
ukraina
01-07-2014 07:43

Polska - ich drugi dom

Ukraińcy coraz liczniej szukają możliwości życia w Polsce

Polska - ich drugi domŹródło: PAP/ Artur Reszko
d17loc7
d17loc7

- informuje "Metro".

Z najnowszych danych Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że od początku roku wnioski o status uchodźcy złożyło niespełna 800 Ukraińców - przed ukraińskim kryzysem takich wniosków było kilkadziesiąt. O ok. jedną piątą - czyli 55 tys. wzrosła też liczba wydawanych Ukraińcom wiz do Polski.
"Ukraińcy coraz liczniej szukają możliwości życia w Polsce. Mieszkańcy wschodniej Ukrainy uciekają przed trwającymi tam walkami, z Krymu emigrują przed prześladowaniami ci, którzy nie zaakceptowali aneksji" - mówi Piotr Tyma, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce

Przybywa też imigrantów zarobkowych zza wschodniej granicy. "Przyjeżdżają do pracy na budowach, w rolnictwie, przetwórstwie i przemyśle" - wymienia Zbigniew Wafflard z agencji zatrudnienia obcokrajowców EWL. W ciągu całego 2013 r. firma ściągnęła do Polski ok. 2 tys. ukraińskich pracowników. W ciągu pierwszego półrocza tego roku już 1,5 tys.

Z oficjalnych danych Ministerstwa Pracy wynika, że w zeszłym roku do legalnej pracy w Polsce przyjechało ok. 217 tys. Ukraińców. Nielegalnie przebywa co najmniej drugie tyle - szacują organizacje pozarządowe.

d17loc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17loc7