Trwa ładowanie...
sąd

Polska korupcja pod okiem FBI

CBA we współpracy z Amerykanami bada działalność kolejnego zagranicznego koncernu w Polsce - ujawnia "Rzeczpospolita".

Share
Polska korupcja pod okiem FBI
Źródło: Fotolia
d2yf3oj

Polscy śledczy już teraz współpracują z FBI przy badaniu tzw. infoafery. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", zakres współpracy się powiększy - Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie współdziałać z Amerykanami w sprawie korumpowania łódzkich lekarzy przez koncern GlaxoSmithKline (GSK).

Śledztwo od 2012 r. prowadzą CBA oraz łódzka prokuratura. - Zarzuty korupcyjne ma już łącznie 13 osób, w tym Edyta N. z łódzkiego oddziału koncernu oraz lekarze tamtejszych przychodni - mówi Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej Prokuratury Okręgowej.

- W zwalczaniu korupcji współpracujemy z FBI. Wykorzystujemy również regulacje prawne obowiązujące w innych państwach - mówi Paweł Wojtunik, szef CBA.

Istotną rolę odgrywają tutaj przepisy amerykańskie, które nakazują tamtejszej Komisji Papierów Wartościowych (SEC) wszczynanie postępowania w razie podejrzenia o korupcję firm notowanych na giełdach w USA. Dlatego brytyjska GSK może się stać obiektem zainteresowania Amerykanów. Jeżeli podejrzenia się potwierdzą, firmę czekają kary.

d2yf3oj

Podziel się opinią

Share
d2yf3oj
d2yf3oj