Trwa ładowanie...
d45i5zz

Polska wódka może być tylko czysta

Prawo do oznaczenia geograficznego "polska wódka" ma tylko czysta wódka, smakowe nie wchodzą w grę. Przepis ten miał się zmienić, ale w wyniku kłótni między Niemcami a Francją poprawka przepadła i trzeba czekać około roku na jej ponowne rozpatrzenie. Oznacza to rok strat dla naszych producentów - podaje "Puls Biznesu".
Share
Polska wódka może być tylko czysta
Źródło: Thinkstockphotos
d45i5zz

"Polska wódka" to oznaczenie geograficzne, które wyróżnia produkowany w naszym kraju alkohol i pomaga w jego promocji za granicą. W wyniku niedopatrzenia przy tworzeniu unijnego rozporządzenia w kwestii trunków wysokoprocentowych definicja, jaka powstała, bardzo wąsko definiuje ten produkt. Żadne smakowe wariacje nie wchodzą w grę.

Przepis ten miał zostać zmieniony, ale poprawkę odrzucono. Powodem był spór Niemców i Francuzów o absynt oraz piołun. Według Francuzów zioło to jest niezbędnym składnikiem tego trunku, zdaniem Niemców można używać innych.

Co ma polska wódka do absyntu? Nic, ale poprawka mogła zostać przyjęta tylko w całości. Konflikt niemiecko-francuski zaszkodził naszym producentom. Co teraz? Jak powiedział dla „Pulsu Biznesu” Leszek Wiwała, prezes związku Polski Przemysł Spirytusowy, potrzeba około roku, by ponownie uruchomić procedurę zmian.

Dla naszych przedsiębiorców oznacza to straty. Nie mają możliwości geograficznego wyróżnienia polskich wódek smakowych, a ich udział w rynku sprzedaży wzrasta. W 2011 roku według danych ZPP eksport wódki czystej wynosił 103,7 mln euro, a smakowych 28,1 mln euro.

d45i5zz

Podziel się opinią

Share
d45i5zz
d45i5zz