Trwa ładowanie...

Polski prąd najdroższy w UE?

Ceny energii elektrycznej w Polsce są najdroższe w Europie. Gdy w Niemczech, Francji, czy Hiszpanii cena 1 MWh kosztuje przedsiębiorcę 42 euro, w Polsce firmy płacą aż 48 euro. Eksperci alarmują, że sytuacja w sektorze odbiorców indywidualnych jest jeszcze gorsza.

Polski prąd najdroższy w UE?Źródło: Jupiterimages
d33q1e1
d33q1e1

Ceny na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce znacznie wzrosły w ostatnim czasie. Przyczyną były ubiegłotygodniowe upały panujące w naszym kraju i większe zapotrzebowanie na energię. Wiele elektrowni pracowało na granicy swojej mocy.

Okazuje się, że w niektórych krajach Unii, np. Niemczech, odnotowano spadek zapotrzebowania na energię, a tym samym spadły ceny. W Polsce mamy sytuację grożącą niedoborem mocy, co wpływa na podwyżki. Jak donosi "Rzeczpospolita", zapotrzebowanie na energię w Polsce jest aż o 5 proc. wyższe niż w roku ubiegłym.

Wysokie ceny dotykają również klientów indywidualnych. Nie ma tutaj znaczenia, że ceny w Posce i Europie za energię dla przemysłu są podobne. Na wyższą cenę całkowitą wpływają koszty dostarczenia energii.

Jest jednak szansa, że ceny nie będą już rosnąć. Wszystko zależy od pogody i zużywanej przez Polaków ilości prądu. Jeśli nie będzie upałów, spadnie zapotrzebowanie, to i ceny na giełdzie powinny się ustabilizować. Dodatkowo na spadek cen moga wpłynać nowe przepisy prawa energetycznego. Zmuszają one producentów energii do jej częściowej sprzedaży właśnie na energii.

kj

d33q1e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33q1e1