Trwa ładowanie...
kompania piwowarska

Polskie piwa nagradzane

Tyskie Gronie zdobyło brązowy medal w konkursie The International Brewing Awards. To nagroda określana mianem piwnego Oscara. Nasi browarnicy, wbrew powszechnej opinii, warzą bowiem trunki cenione na całym świecie.

Share
Polskie piwa nagradzane
Źródło: materiały prasowe
dsz8kkg

To nie pierwsza tego typu nagroda dla Tyskiego. W 2001 i 2005 roku także na konkursie IBA piwo zdobyło złoty medal i tytuł Championa w kategorii lagerów. Tego sukcesu jak dotąd żaden z polskich browarów nie powtórzył. Tegoroczny brązowy medal to już piąte miejsce na podium Tyskiego w IBA.

- Jesteśmy tym bardziej zadowoleni i dumni z tego tytułu, bo został nam przyznany w konkursie, w którym piwa oceniają sami piwowarzy. To nasi koledzy z branży z całego świata - mówi Gregor Palka, główny technolog w Tyskich Browarach Książęcych.

dsz8kkg

Na tegoroczne IBA nadesłano ponad 1000 piw z całego świata. Zwycięzcą całego konkursu można określić amerykański browar The Boston Beer Company, którego aż osiem gatunków piw Samuel Adams zajęło miejsce na podium.

Nagrody IBA, które rok rocznie przyznawane są na gali w Londynie, to nie jedyny konkurs, w którym sukcesy osiągają nasze rodzime browary.
- Zdecydowanie największym wyróżnieniem w ostatnim czasie może się pochwalić browar Kormoran. Złoto do Warmińskiego Porteru w kategorii porter bałtycki i brązowy medal dla Orkiszowego z miodem, w kategorii piw specjalnych na European Beer Star 2012 to największe piwne i niestety praktycznie jedyne osiągnięcia polskiego piwowarstwa, w ostatnich latach - mówi Tomasz Kopyra, sędzia piwny znany z bloga blog.kopyra.com

Jak dodaje, na świecie liczy się kilka piwnych konkursów. Jego zdaniem w Stanach Zjednoczonych najważniejszy jest World Beer Cup, który organizują w głównej mierze browary rzemieślnicze. Ostatnie sukcesy polskich piwowarów na tej imprezie to dwa brązowe medal dla Wojaka w 2002 roku. Wcześniej na WBC nagradzane były też piwo Piast i BCC (nieistniejąca już marka produkowana w browarze w Poznaniu).

Europejskim odpowiednikiem amerykańskiego konkursu jest wspomniany już European Beer Star. Oprócz sukcesów browaru Kormoran, wcześniej nagrody odbierali w nim piwowarzy warzący m.in. Okocim Premium Pils (2009 rok), Harnasia (2008) czy piwo Heban z Browarów Warmińsko-Mazurskich Jurand.

dsz8kkg

Podziel się opinią

Share
dsz8kkg
dsz8kkg