Trwa ładowanie...
dane

Polskim przemysłowcom dopisują humory

Wskaźnik aktywności PMI dla polskiego sektora przemysłowego, wyliczany przez firmę Markit, wzrósł z 46,5 pkt w lipcu do 48,2 pkt w sierpniu. Osiągnął tym samym poziom najwyższy od maja ubiegłego roku.

Share
Polskim przemysłowcom dopisują humory
d221u2j

To kolejna oznaka siły polskiej gospodarki i szans na rychłe wyjście ze spowolnienia, które i tak dotknęło nas w niewielkim stopniu. Na wzrost wartości wskaźnika wpłynął przede wszystkim wzrost produkcji, zanotowany po raz pierwszy po 14 miesiącach spadku. Obniża się jednak ciągle, choć w znacznie wolniejszym tempie, ilość zamówień w przemyśle. Niepokoić może spadek zatrudnienia, a także wiele opinii ośrodków badawczych, sygnalizujących możliwość pogorszenia się sytuacji na rynku pracy pod koniec roku. Niewiele już brakuje, by poziom wskaźnika PMI osiągnął poziom 50 punktów. Po jego przekroczeniu można mówić o ożywieniu w gospodarce.

Dziś swoją prognozę inflacji za sierpień opublikowało także Ministerstwo Finansów. Według szacunków resortu wyniosła ona 3,7 proc. Oznaczałoby to kolejne niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu cen. To zjawisko dość nietypowe, bowiem dotychczas w miesiącach letnich mieliśmy do czynienia z wyraźnym hamowaniem zjawisk inflacyjnych.

Roman Przasnyski
Główny Analityk Gold Finance

| Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność. |
| --- |

d221u2j

Podziel się opinią

Share
d221u2j
d221u2j