Trwa ładowanie...
dyrvprf

Polsko-włoskie gotowanie nad Tybrem

Wspólną pasję do gotowania zamienili na promocję we Włoszech polskiej żywności. Ambasador RP w Rzymie Tomasz Orłowski i urodzony w Warszawie, a mieszkający od lat w Rzymie szef kuchni i właściciel prestiżowej restauracji Nestor Grojewski realizują w języku włoskim serię krótkich filmów o gotowaniu.

Share
dyrvprf

Udostępniamy nagranie wideo:

http://serwiswideo.pap.pl/wideo/Polsko-wloskie-gotowanie-nad-Tybrem.mp4

Filmy, które trafią do internetu mają promować we Włoszech polską żywność, wpasowując się w tematykę trwającego właśnie w Mediolanie EXPO 2015. Produkty, których używają do wspólnego gotowania w wolnym czasie - poza codziennymi obowiązkami, pochodzą zarówno z Włoch, jak i z Polski.

dyrvprf

W potrawach nie brakuje polskiego mięsa, grzybów czy polskich jabłek. Grojewski i Orłowski podkreślają doskonałą jakość polskich produktów rolno-spożywczych. "Chcemy pokazać Włochom, że używając polskich produktów możemy polepszyć smak niektórych dań włoskich" - podkreśla Grojewski i podaje przykład jednej z potraw swojego pomysłu: Tartara di Spigola, czyli tatar z okonia morskiego z polskimi jabłkami.

"Znalezienie receptur, które zbliżą polskie produkty do gustu włoskiego pozwoli nam na większą obecność na rynku włoskim. W ten sposób możemy też dodatkowo waloryzować nasz export rolno-spożywczy do Włoch, którego wartość to dzisiaj około miliard euro" - dodaje urzędujący w Rzymie od zaledwie kilku miesięcy ambasador.

Nestor Grojewski jest dzieckiem emigrantów lat 90-tych. Warsztat poznał w szkole gastronomiczno-hotelarskiej w Rzymie, doskonalił go w najlepszych hotelach. Wspomina, że kiedy składał swoje CV do pracy, dyrektor ze zdziwieniem zapytał: - To Polacy teraz też gotują? Teraz to Włosi zgłaszają się do niego z prośbą o realizację kulinarnych zamówień: Grojewski gotował dla Martina Scorsese, Gwyneth Paltrow, Leonarda di Caprio, Matta Damona czy włoskiego komika - Fiorello. "Musiałem być gotowy na przygotowanie eleganckiego posiłku w ciągu kilku minut, bo nigdy nie było wiadomo, po jakim czasie aktor musi wracać na plan" - wspomina.

Dziś Nestor Grojewski usamodzielnił się - z powodzeniem prowadzi własną restaurację, w której serwuje wyłącznie swoje autorskie dania, głównie z surowych ryb. Łączy pozornie wykluczające się smaki i produkty: jak choćby rybę z mięsem czy z czekoladą. Do jego niewielkiego lokalu przyjeżdżają koneserzy z całego świata - dzięki jego pasji szukania nowych, ale zbalansowanych smaków - teraz mają okazję poznawać i polskie produkty.(PAP)

Z Rzymu dla PAP Witold Rzepczak

laz/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01

hasło: OZsV2TzG%!if

dyrvprf

Podziel się opinią

Share
dyrvprf
dyrvprf