Trwa ładowanie...
d45hu2p
d45hu2p
Waluty

Poranny szkic walutowy

Najważniejszym wydarzeniem tego krótkiego tygodnia będzie z pewnością posiedzenie RPP, które rozpocznie się dziś, a zakończy w dniu jutrzejszym.
Share
d45hu2p

Oczekujemy, że Rada obniży stopy o dalsze 50 pb, do poziomu 5,25%. Wszystko celem zwiększenia dostępności kredytu dla przedsiębiorstw, aby możliwe było w przyszłym roku choćby kontynuowanie rozpoczętych inwestycji.

Wciąż mówi się również o ogłoszonym przez prezydenta USA udzieleniu pomocy koncernom motoryzacyjnym. Pakiet pomocowy wyniesie 13,4 mld USD, a środki zostaną wyasygnowane z programu Paulsona. Plan przewiduje przekazanie w ręce rządu warrantów na akcje oraz zawieszenie wypłaty dywidend przez wielką trójkę. Firmy muszą przedstawić plany restrukturyzacyjne do 31 marca 2009 roku. Konieczne będzie zmniejszenie zadłużenia oraz kosztów pracy.

Na rynku walutowym obserwujemy nieznaczne osłabienie jena wobec dolara oraz euro, a także ponowny spadek wartości _ greebnacka _, który chwilowo starał się odzyskać pozycję wobec wspólnej waluty. Słabość dolara w ostatnich dniach spowodowana jest przede wszystkim zapowiedziami sposobu prowadzenia polityki pieniężnej przez Fed, który efektywnie prowadzić będzie monetyzację długu.

d45hu2p

Wśród dzisiejszych publikacji danych makroekonomicznych największe zainteresowanie powinny wzbudzić dane z naszego kraju: o 14:00 poznamy odczyt inflacji bazowej (bez cen żywności i energii, prognozy mówią o wzroście wskaźnika o 3% r/r), zaś o 14:00 GUS poda dane dotyczące wskaźników koniunktury.

O 14:00 Narodowy Bank Węgier ogłosi decyzję o wysokości stóp procentowych - na poprzednim posiedzeniu obniżono je do 10,5% (Węgrzy podnieśli stopy bardzo gwałtownie w momencie ogromnej słabości forinta i obecnie sukcesywnie je obniżają).

Advanced Financial Solutions

d45hu2p

Podziel się opinią

Share
d45hu2p
d45hu2p